Hlavní navigace

UNIQA pojistila převoz relikviáře svatého Maura i děl na výstavu Karla Škréty

[Tisková zpráva] V minulých týdnech se UNIQA pojišťovna angažovala při přípravě dvou významných výstav. Nejprve pojistila převoz relikviáře svatého Maura, který může veřejnost poprvé obdivovat na Pražském Hradě.

Sdílet

Jeho pojistná hodnota byla stanovena na půl miliardy korun. Národní galerie v Praze pořádá výstavu Karel Škréta: Doba a dílo, na kterou se sešlo na 400 exponátů od přibližně stovky tuzemských i zahraničních zapůjčitelů. UNIQA pojistila jejich převoz od vlastníků do Prahy. Součet pojistných částek při této přepravě dosahuje stovek milionů korun.

Převoz relikviáře sv. Maura doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření. Předem bylo stanoveno pouze časové rozmezí, v rámci něhož bude putovat transport z Bečova nad Teplou, kde byl relikviář před lety nalezen a kde je nyní trvale umístěn, nikoli přesné datum. O převozu byla média informována teprve následně. Předmět pojištění byl na místě určení prohlédnut restaurátorem a protokol o převzetí je součástí pojistné smlouvy.

Stejná opatření budou přijata i pro návrat památky do zámku Bečov. Transport doprovází policejní eskorta.

Pojistná hodnota je stanovena pro potřeby pojištění na půl miliardy korun, přičemž skutečná hodnota je však nevyčíslitelná, protože se jedná o národní kulturní památku z počátku 13. století. Podle dostupných informací existuje na světě už jen jeden relikviář podobného druhu.

Největší souborná výstava Karla Škréty od roku 1974 je nyní umístěna do Jízdárny Pražského hradu a do Valdštejnské jízdárny. Jde o jeden z hlavních výstavních projektů Národní galerie roku 2010. Výstavní exponáty pocházejí z veřejných, církevních i soukromých sbírek z ČR, Německa, Rakouska, Itálie, Nizozemí a USA. Pozoruhodná je zápůjčka oltářních pláten z Týnského chrámu, což je opravdu naprosto výjimečná příležitost.

Pojištění převozu exponátů na tuto výstavu bylo logisticky složitější, protože bylo třeba vypravit mnoho transportů ke svozu několika stovek plánovaných děl z nejrůznějších míst do dvou výstavních lokalit. Poprvé jsou vystavovány i předměty, které doposud veřejnost neměla příležitost shlédnout a jejichž majitelé chtějí zůstat v anonymitě. Ačkoli výstava začala koncem listopadu, převozy probíhaly už od září. Některá díla byla před výstavou ještě restaurována, čímž jejich hodnota během pobytu v Praze narostla, což musí být v pojištění rovněž zohledněno.

Byla „otevřena“ rámcová pojistná smlouva „UNIQA – Akce Škréta“, do níž byly postupně jednotlivé transporty zařazovány. Docházelo-li k obnově děl, musely být ještě zařazeny dílčí převozy k restaurátorům a poté od nich na místo určení. To samé se očekává po skončení výstavy, kdy bude nutné exponáty vrátit v pořádku k jejich majitelům.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).