Hlavní navigace

UNIQA loni odhalila pojistné podvody za více než 21 milionů

[Tisková zpráva] V loňském roce bylo v UNIQA pojišťovně zaregistrováno nově 550 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod. Celkem zabránili vyšetřovatelé pojišťovny ztrátě více než 21 milionů korun, které podvodníci nárokovali za fingované nebo uměle navýšené škody ze svých pojistných smluv.

Sdílet

Uchráněná hodnota u již uzavřených případů vzrostla o 37 % oproti předchozímu roku. Meziročně vzrostl počet sporných případů o více než 10 %.

Přibližně 40 % odhalených pokusů je nadále šetřeno v rámci trestního řízení a dosud nebylo uzavřeno. UNIQA pojišťovna v tomto procesu spolupracuje s Policií ČR a soudy.

Největší podíl na této trestné činnosti měly, stejně jako v loňském roce, případy z oblasti pojištění vozidel (asi 55 %). Podstatný nárůst zaznamenala meziročně hodnota podvodů v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti, která byla vyčíslena na více než 6,6 milionu korun. Průměrná podvodná škoda v tomto segmentu vyšplhala loni nad stotisícovou hranici, zatímco o rok dříve dosahovala jen asi pětiny této částky. Vliv na tento nárůst měly opakované katastrofické škody minulého roku (povodně, krupobití, tíha sněhu), které jsou vždy pro podvodníky dobrou záminkou pokusit se obohatit, a ekonomická recese.

Vzrostl rovněž počet případů hlášených z oblasti pojištění osob, zejména z úrazového, soukromého zdravotního a cestovního pojištění (asi o 45 %).

Častým pojistným podvodem roku 2010 bylo uplatnění škody na nestandardně legalizovaných vozidlech s manipulací jejich ochrannými znaky. Pachatelé například dovezli vrak vozu s dokumenty, které „převedli“ na jiné auto stejné značky, barvy a stejných parametrů, které nechali na objednávku ukrást. Takto nově zrozený automobil pojistili a nechali buď odcizit nebo na něm způsobili totální škodu. Vzniklou „újmu“ nárokovali od pojišťovny.

Téměř milionové škodě zabránila UNIQA i v pojištění přerušení provozu. Moravský chovatel dobytka nahlásil téměř roční pracovní neschopnost, kvůli které údajně přišel o více než 900.000 korun z podnikání. Vyšetřovatelům se nezdálo hlášení škody zcela věrohodné a navíc neseděly ani údaje v předloženém účetnictví, podle něhož měla být náhrada kalkulována. Místním šetřením bylo zjištěno, že dotyčný se na místě podnikání už několik let vůbec neukázal a navíc trávil zmíněný rok v zahraničí na studijním pobytu.

UNIQA pojišťovna disponuje vlastním odborem vyšetřování, který byl loni posílen o další kvalifikované odborníky. Ti pracují se sofistikovanými postupy, srovnávacími metodami a vyspělým software, který nahlášené škody filtruje podle nejrůznějších zadaných parametrů a hledisek. Výstupem je seznam takových, které se jeví jako nestandardní a je potřeba je dále zkoumat.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).