Hlavní navigace

Unipetrol ohlásil ztrátové hospodaření

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 16.2. do 20. 2. 2004

Sdílet

ČEZ má nového ředitele a Unipetrol ohlásil ztrátové hospodaření za předchozí rok, to jsou jedny z hlavních událostí předchozího týdne. Trh vnímá pozitivně nového ředitele a předsedu představenstva ČEZu a cena těchto akcií překonala v průběhu čtvrtečního obchodování i hranici 180 Kč. Celkově si ČEZ polepšil o 1,64 % na závěrečných 173,50 Kč za akcii. Důvodem 192 mil. Kč vysoké ztráty zmíněných akcií Unipetrolu je vytvořením opravné položky za finanční investici do společnosti Benzina. V průběhu týdne se tyto akcie dostaly až pod šedesátikorunovou hranici, v závěru však posilovaly a uzavřely páteční obchodování na ceně 63,10 Kč.

Na trhu tento týden „kralovaly“ akcie JČ Papíren Větřní, které dokázaly zhodnotit během týdne o 15,7 %, jejich aktuální cena je na úrovni 20,60 Kč za akcii. Zajímavě posílily také akcie banky ČMHB, v tomto případě se jedná o 13 % nárůst na hodnotu 1470 Kč.

Klesající tendenci ve vývoji kurzu zaznamenaly tento týden akcie Českomoravských dolů, cena se v tomto případě propadla o 5 % na konečných 199,10 Kč. Obdobně se „chovaly“ také akcie České pojišťovny, které ztratily během týdne 2,44 % ze své hodnoty.

Pozornost investorů v tomto týdnu s největší pravděpodobností zaujal veřejný návrh smlouvy o koupi akcií ČSAD České Budějovice. Důvodem této formy „nabídky převzetí“ je rušení registrace uvedených akcií, které emitent v následujících týdnech odkupuje za cenu 1291,80 Kč za akcii.

Zájemci o investice do dluhových instrumentů kapitálového trhu pravděpodobně přivítali zahájení prodeje hypotéčních zástavních listů Raiffeisenbank s kupónem 3,70 %, o jmenovité hodnotě 10 tisíc korun a se splatností v roce 2009. Pro potenciální zájemce se jedná o investiční příležitost s nízkým rizikem a čistým výnosem do splatnosti ve výši 3,65 %.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).