Hlavní navigace

Unipetrol a Kaučuk podávají žalobu k Evropskému soudu proti rozhodnutí EK

Společnosti UNIPETROL a KAUČUK podaly žaloby k Evropskému soudu prvního stupně proti rozhodnutí Evropské komise z konce roku 2006, ve kterém jim bylo společně uloženo zaplatit pokutu 17, 5 miliónu EUR za účast v kartelu v oblasti styrenbutadienového kaučuku.

Sdílet

Praha, 17. 02. 07 – Za účast v tomto kartelu byly rovněž pokutovány společnosti Dow, Shell a Eni. Ke kartelovým dohodám o cenách a výměně citlivých informací mezi konkurenty mělo dle Komise docházet při jednáních Evropského sdružení výrobců styrenbutadienového kaučuku (ESRA) v letech 1999 – 2002. Těchto jednání se Kaučuk neúčastnil přímo, nýbrž prostřednictvím svého obchodního zástupce. Unipetrol byl šetřen pouze z důvodu, že byl mateřskou společností Kaučuku.

Unipetrol i Kaučuk napadají ve svých žalobách rozhodnutí Komise v plném rozsahu. Žalobci shodně tvrdí, že z provedených důkazů nevyplývá, že se obchodní zástupce Kaučuku účastnil jakéhokoli protisoutěžního jednání. V případě Unipetrolu je odpovědnost za případný kartel navíc vyloučena již jen proto, že na trhu s kaučukem nepůsobí a nebyl ani členem sdružení ESRA. Pouhá skutečnost, že je mateřskou společností Kaučuku, nemůže zakládat dostatečný důvod pro založení odpovědnosti z kartelového jednání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).