Hlavní navigace

UNICREDIT VYTVÁŘÍ EVROPSKÝ LEASINGOVÝ HOLDING

Na tiskové konferenci v Mnichově zveřejnila v minulém týdnu evropská bankovní skupina UniCredit Group spojení národních leasingových společností. Do jedné sub-holdingové společnosti UniCredit Global Leasing S.p.A. se spojí leasingové společnosti ze střední a východní Evropy (v České republice se jedná o společnost CAC LEASING, která se v listopadu letošního roku přejmenuje na UniCredit Leasing) s národními leasingovými společnostmi v Německu, Itálii a Rakousku.

Sdílet

Skupina UniCredit Group spojí své národní leasingové společnosti v Německu, Itálii a Rakousku společně se společnostmi v rámci Divize CEE (střední a východní Evropa) do své vlastní leasingové sub-holdingové společnosti se jménem „UniCredit Global Leasing S.p.A.“. Tato nová společnost bude fungovat v rámci Korporátní Divize. „Naše mezinárodní síla a silná síť zejména ve Střední a Východní Evropě nám umožní nabízet našim zákazníkům jednotný přístupový bod pro jednotnou kvalitu a transparentnost pro naše produkty a procesy. Toto nás odlišuje od řady našich konkurentů," zdůraznil Vittorio Ogliengo, který je vedoucím Korporátní Divize UniCredit. Dále vysvětlil, že cílem je jasné a udržitelné vedení v Evropě. Dále jsou za tímto účelem více podpořeny leasingové operace.

Leasingová sub-holdingová společnost je druhým globálním obchodním segmentem, který bude vytvořen v rámci Korporátní Divize, po vytvoření části pro Globální finanční služby.

UniCredit Leasing – mezi prvními v Evropě

UniCredit Leasing je vedoucí leasingovou společností v Evropě, pokud jde o nové obchody, které jsou v celkové hodnotě €13.2 miliard. Tohoto je dosaženo díky zaměření se na regiony s největšími růstovými potenciály, stejně jako na atraktivní trhy v Itálii a Německu. UniCredit Leasing má rozsáhlou regionální přítomnost, a řadí se mezi nejlepší tři leasingové společnosti v osmi zemích.

Společnost zaměstnává 2.500 zaměstnanců v 16 zemích. Je vedená řídícím výborem, kterému předsedá Regina Prehofer, řídící člen představenstva za společnost Bank Austria Creditanstalt (BA-CA). Sídlo společnosti se nachází v Miláně. Kromě společností v Divizi CEE zahrnuje nová sub-holdingová společnost také HVB Leasing v Německu, Locat Leasing v Itálii, a BA-CA-Leasing v Rakousku.

"UniCredit Leasing je sílou, se kterou je třeba počítat v evropském leasingovém podnikání; se svojí novou strukturou se jedná o společnost, jež je v ideální pozici pro další budoucí růst,“ uvedla Regina Prehofer. Klíčem pro lepší výkon v rámci celého leasingového sektoru v oblasti růstu bude vlastní prodejní kanál banky, který bude lépe využíván díky potenciálu křížového prodeje. Aby byl tento cíl dosažen, je nyní testován model spolupráce a bude postupně zaváděn v rámci skupiny UniCredit Group v průběhu roku 2008.

Evropský leasingový trh – roční nárůst ve výši 10 %

Evropský leasingový trh roste ročně zhruba o 10 procent. Podle nedávné studie realizované společností UniCredit Leasing a společností Boston Consulting Group (BCG), země Středomoří zaznamenali nejsilnější růst na evropském leasingovém trhu s ročním nárůstem ve výši 17,5 procenta (mezi rokem 2003 a 2006); země regionu CEE zaznamenaly nárůst ve výši 36,5 procenta (rok 2006 oproti předchozímu roku). Pokud jde o sektory, nejvyšší nárůst byl zaznamenán v oblasti leasingu automobilů a nemovitostí, ve výši 13,6 a 15 procent jednotlivě. Díky zaměření se na tyto rychle rostoucí země a obchodní segmenty, leasingové operace skupiny UniCredit budou mít lepší výkon než evropský leasingový trh.

Německo – růst ve dvou oblastech

Německo představuje největší evropský leasingový trh, s objemem financování přesahujícím €50 miliard v roce 2006. „V Německu existuje podobná úroveň poptávky po leasingu, jako je poptávka po konvenčních půjčkách“, vysvětluje Stefan Schmittmann, který vede Divizi Korporátní firmy & CREF HypoVereinsbank. Na základě uvedeného trendu bude HypoVereinsbank rozšiřovat nové obchody převedené na HVB Leasing tento fiskální rok na zhruba €1,2 miliardy v retailu a korporátním bankovnictví, čímž se zdvojnásobí objem v této oblasti ve srovnání s rokem 2006. Zároveň bude HVB Leasing výrazně zvyšovat svůj vlastní objem podnikání, čímž dojde k zdvojnásobení celkového objemu nového podnikání na €2,1 miliardy v roce 2008. Předpoklady Stefana Schmittmanna jsou založeny na strategii expanze v rámci německého korporátního bankovnictví. "Máme lepší výkon než trh, pokud jde o růst, a plánujeme také odpovídajícím způsobem zvýšit naši penetraci na trhu,“ dodal Stefan Schmittmann. Zároveň poměr nákladů-výnosů zůstane pod 40 procenty, a ROE (návratnost investic) – před zdaněním – by měla přesáhnout 20 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).