„Když jsme posuzovali všechny kandidatury, zvolili jsme ty pavilóny, které z nejrůznějších důvodů nejlépe odrážejí myšlenku ocenění. Výběr má ve skutečnosti podtrhnout kvalitu a originalitu celého projektu, jak pokud jde o vystavené práce, tak kritický výběr, kterému byly podrobeny. Mimořádný zájem byl o všech pět vybraných pavilónů, které překračují hranice mezi odlišnými uměleckými disciplínami a oslovují témata inspirovaná každodenními zkušenostmi světa, třebaže z velmi rozdílných pohledů,” uvedla porota.
UniCredit Venice Award je cenou současného umění, kterou založila skupina UniCredit a která zahrnuje osm zemí střední a východní Evropy, kde skupina UniCredit působí: Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Srbsko, Slovinsko a Turecko.
Mezi pět zemí, které postoupily do finále, patří:
Chorvatsko, které reprezentuje Antonio G. Lauer, známý také jako Tomislav Gotovac, a společnost BADco Collective vybraná kurátorskou komisí Co, jak a pro koho/WHW s projektem „One Needs to Live Self-Confidently…Watching” (Člověk musí žít sebejistě …a dívat se): instalace filmů a fotografií, které odrážejí způsoby pozorování a zdůrazňují manipulativní sílu představ schopných měnit pohled, kterým je nazíráno na realitu.
Česká republika, kterou reprezentují Dominik Lang a kurátorka Yvona Ferencová, s projektem „The Sleeping City” (Spící město). Název je také názvem díla Jiřího Langa, Dominikova otce a českého sochaře, který vynikal v šedesátých letech minulého století. Dominik hovoří se sochami svého otce, které byly uloženy „ke spánku“ a uvězněny v jeho ateliéru. Vytváří dílo, které jeho otec nemohl nikdy svobodně vytvořit a které zasahuje do klasických prostor českého pavilónu.
Estonsko, které reprezentuje Liina Siib a kurátor Johannes Saar s projektem nazvaným „A Woman Takes Little Space” (Žena zabírá málo místa): velká prostorově specifická instalace, dům se šesti místnostmi koncepčně spojenými dohromady, které prostřednictvím videa a fotografií se skutečnými portréty žen zkoumají postavení žen v současné estonské společnosti.
Srbsko, které reprezentuje Todosijevic Dragoljub Raša a kurátor Zivko Grozdanic představují projekt „Light and Darkness of Symbols” (Světlo a tma symbolů): instalace objektů, fotografií a novin, které přímo odkazují na všeobecnou koncepci ILLUMInations benátského bienále. Umělec znovu posuzuje identitu srbského pavilónu, zkoumá vztah mezi formou a obsahem, symbolem a poselstvím na cestě světem myšlenek se všemi jeho světly a stíny.
Turecko, které reprezentuje Ayse Erkmen a kurátor Fulya Erdemci představují projekt nazvaný Plán B: instalace, která popisuje složitý a nevyhnutelný vztah mezi Benátkami a vodou. Projekt transformuje místnost v benátské zbrojnici (Arsenale) ve velkou čistírnu vod, která čerpá tekutinu z kanálu a poté, co projde složitou změtí trub a filtrů (do které jsou návštěvníci vtaženi), ji znovu jako čistou vodu vrací do kanálu.
Porota se naposledy sejde v pátek 3. června 2011 v Pallazzo Grassi v Benátkách, kde oznámí vítězný projekt. Výměnou za prodej díla bude udělena cena v hodnotě 150 000 EUR. Dílo bude zahrnuto do sbírky UniCredit. Projekt pak bude dlouhodobě zdarma propůjčen významnému muzeu současného umění v zemi, odkud vítězný umělec pochází.
UniCredit Venice Award opět podporuje kulturu a budoucnost soudobého umění ve spojitosti s profilací skupiny UniCredit jako leadera a klíčového hráče v rozvoji mezinárodní umělecké scény.