Hlavní navigace

Ukončení funkčního období předsedy Komise pro cenné papíry Františka Jakuba

K 1. dubnu 2004 končí Františku Jakubovi, předsedovi Komise pro cenné papíry, funkční období. U této příležitosti zhodnotil dnes na tiskové konferenci činnost Komise pro cenné papíry za poslední čtyři roky.

Sdílet

Dne 25. března na tiskové konferenci v sídle Komise pro cenné papíry František Jakub zhodnotil činnost komise. Srovnal situaci v roce 2000 se situací v roce 2004 v několika aspektech. Jednalo se o lidské zdroje, rozpočet, organizační strukturu a samotnou činnost komise. Na závěr poskytl informace o to, kde došlo ke zlepšení a vyzdvihl i oblasti, kde je nutné činnost komise ještě zlepšit.

Jakub v závěru poukázal na současnou situaci na kapitálovém trhu. Řekl, že u financování rozvoje společností hraje IPO (Initial Public Offering) zatím minimální roli, trh i jednotlivé sektory jsou stabilizované a probíhá jejich konsolidace, zdůraznil lepší informační otevřenost ze strany emitentů a pokles kriminálních činů. Mezi dobré zprávy můžeme zařadit i Jakubem zmíněnou lepší ochranu investorů, postupné obnovování jejich důvěry v kapitálový trh a růst počtu investorů a objemu spravovaných prostředků. Komise pro cenné papíry funguje, zprofesionalizovala svoji činnost a má větší respekt, řekl Jakub. Jako hlavní výzvy vidí integraci komise do evropských struktur, propojení s dozorem nad pojišťovnami a penzijními fondy, sladění účetních a auditorských standardů a corporate governance.

Posledním dnem ve funkci předsedy Komise pro cenné papíry pro Františka Jakuba, který již do funkce nemůže být opětovně jmenován, bude 1. duben 2004. Následujícím dnem bude jeho funkci, do doby jmenování nového předsedy prezidentem, v souladu se zákonem, vykonávat služebně nejstarší člen prezidia, kterým je v současné době Milan Šimáček.

Monika Paclíková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).