Hlavní navigace

U Kooperativy se množí podvody s falešnými lékařskými zprávami

[Tisková zpráva] Kooperativa pojišťovna v prvním pololetí odhalila 370 pojistných podvodů v celkové hodnotě 80 milionů Kč. Ve stejném období loňského roku to bylo 130 podvodů za 54 milionů Kč. Výrazně tak vzrostl jak počet odhalených případů, tak zejména uchráněná hodnota, tedy pojistné plnění, které by jinak pojišťovna musela vyplatit.

Sdílet

Nejvíce případů Kooperativa odhalila v Praze, Ostravě a Ústeckém kraji, zejména v Mostě. K nejméně problematickým regionům z pohledu pojistných podvodů patří východní Čechy. Podvodům i nadále dominují škody v pojištění motorových vozidel, které u Kooperativy představují cca 65 % všech případů.

Roste ale také počet podezřelých pojistných událostí, kde byla škoda způsobena úrazem nebo onemocněním. „Stále častěji řešíme fingované úrazy a falšované lékařské zprávy. A to jak v rizikovém, tak například v cestovním pojištění. Klienti si myslí, že zejména v exotických zemích nedokážou pojišťovny pravdu zjistit. Ale to se pletou. „Řešili jsme případ klienta, který nám v cestovním pojištění předložil fakturu za hospitalizaci v nemocnici v Mongolsku. Jednoduchým šetřením jsme zjistili, že podobné zařízení vůbec neexistuje a klient potvrzení zfalšoval“, říká Jiří Chvosta, šéf týmu vyšetřovatelů v pojišťovně Kooperativa.

Začínají se také objevovat případy tzv. plastické turistiky. Znamená to, že klient vyjede na zahraniční kliniku, kde podstoupí plánovanou plastickou úpravu a pojišťovně předloží účet naakutní lékařský zásah. Bohužel si neuvědomí, že pojišťovny tento podvod dokážou velmi rychle odhalit. Jiří Chvosta představuje typický případ: „Klient nám po návratu ze zahraniční dovolené předložil lékařskou zprávu a účet za akutní operaci slepého střeva. Naši vyšetřovatelé zjistili, že zmiňované zdravotní zařízení opravdu existuje, ale jedná se o kliniku plastické chirurgie, která akutní operace vůbec neprovádí. Účet jsme samozřejmě neproplatili“.

Tresty u pojistných podvodů nejsou malé. Když je způsobena pojistným podvodem větší škoda, může jít o 1 rok až 5 let, v případě organizované skupiny to může být 2 až 8 let a když je způsobena pojistným podvodem škoda velkého rozsahu, může dokonce jít o 5 až 10 let odnětí svobody. Novelizované znění zákona o pojišťovnách také poprvé zavedlo i trestní sazbu za opakovaný podvod. Kdo páchá pojistné podvody opakovaně, může počítat s trestem od šesti měsíců až do tří let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).