Hlavní navigace

Týden pojistitelů vkladů bude letos věnován posilování finanční stability

[Tisková zpráva] Mezinárodní asociace pojistitelů vkladů (IADI) již popáté vyhlašuje týden pojistitelů vkladů. Ten se letos uskuteční v termínu od 3. – 9. května a jeho hlavním tématem bude „Příspěvek fondů k finanční stabilitě“. K této akci se za Českou republiku již tradičně připojuje tuzemský Fond pojištění vkladů, který mimochodem v úvodu letošního roku organizoval v Praze Konferenci členských organizací IADI na téma „Jak se vyrovnat s nároky zkráceného období pro výplatu náhrad vkladů“.

Sdílet

Téma finanční stability bankovního sektoru je po zkušenostech z loňského roku velice aktuální. Na celém světě pravděpodobně neexistuje země, jejíž bankovní sektor se nemusel v uplynulých dvou letech nějak potýkat s dopady a následky finanční a ekonomické krize.

Globální ekonomika je podle řady indikátorů z nejhoršího venku. A i přesto, že tato krize byla označována jako druhá největší od Velké hospodářské krize, nedošlo s výjimkou Islandu ke kolapsu žádného dalšího bankovního systému.  Národní systémy pojištění vkladů na tomto výsledku mají samozřejmě svůj podíl. Hlavní rolí systémů pojištění vkladů je totiž posilování důvěry v bankovní systém země tím, že poskytují vkladatelům vysokou míru jistoty návratnosti jejich vkladů. Tím přispívají k celkové ekonomické a finanční stabilitě.

Celosvětově bankovní sektor vlivem finanční krize utrpěl obrovské ztráty, nicméně pouze v několika málo případech obavy klientů přerostly v paniku doprovázenou runem na banku. „Vzhledem k tomu, že s podobnou situací jsme se v západní Evropě několik desetiletí nesetkali, představují pro nás analýzy těchto událostí zdroj informací, které nám pomáhají pochopit chování klientů ve vypjatých situacích a pomáhají nám označit spouštěcí mechanismy, které například vedou klienty k hromadným výběrům vkladů. Na základě těchto zkušeností nyní dochází v Evropě k významným změnám ve fungování národních systémů pojištění vkladů, přičemž ani tuzemský Fond pojištění vkladů nestojí stranou,“ říká Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů. 

Součástí opatření, která mají zdokonalit funkčnost systémů pojištění vkladů v zemích EU, je například zkrácení lhůty pro zahájení výplaty náhrad pojištěných vkladů, rušení spoluúčasti vkladatelů a sjednocování výše limitů pojištění vkladů. Vedle toho se také uvažuje o navýšení disponibilních zdrojů jednotlivých národních systémů pojištění vkladů i o zřízení fondů nadnárodních.

Mezinárodní asociace pojistitelů vkladů (IADI) je nezisková organizace se sídlem ve švýcarské Basileji, která v současnosti sdružuje 60 pojistitelů vkladů působících v 59 zemích světa. Mezi členy jsou například instituce zajišťující finanční stabilitu bankovního sektoru většiny zemí OECD, ale také země jako je například Keňa, Tanzanie, Nikaragua a Bangladéš. IADI byla založena v květnu 2002 a v rámci týdne pojistitelů vkladů oslaví své 8. narozeniny.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).