Hlavní navigace

Týden charakterizován stabilitou trhu

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 29. 9. do 3. 9. 2003.

Sdílet

Návrat nad devíti set bodovou hranici se podařil v tomto týdnu indexu PK 30, postup směrem vzhůru byl pozvolný avšak vytrvalý. Za tímto vzestupem stojí zejména oživení zájmu investorů o akcie Českého Telecomu, jejichž cena se v předchozím týdnu „zřítila“ o více než 11 %. Ceny akcií byly však spíše stabilní a vyjádřeno PK 30 trh posílil o 2,2 %, když jeho závěrečná hodnota je 906,9 bodu.

Pro investory se stala nezanedbatelnou informací skutečnost o zahájení přijímání nabídek v rámci privatizace Sokolovské uhelné a Severočeských dolů. Tato informace již byla víceméně očekávaná a cena akcií uvedených společností posílily spíše mírně. V případě Severočeských dolů došlo k posílení o 3,3 % na závěrečný kurz 781 Kč a akcie Sokolovské uhelné zhodnotily o necelé procento, když týden ukončily na hodnotě 586 Kč za akcii. Z obchodování s akciemi uhelných společností ovšem nelze opomenout téměř 13 % týdenní zhodnocení akcií OKD, jejichž poslední kurz je 265 Kč.

Z „blue chips“ se akcie Philip Morris drží stále pod hranicí 14 tisíc Kč a tento týden oslabily o dalších 1,4 %. Již zmíněné oživení u Českého Telecomu zhodnotilo jeho akcie o 4,3 % a jejich závěrečný kurz z pátečního obchodování má hodnotu 294,80 Kč. Ceny akcií Unipetrolu a Českých radiokomunikací nezaznamenaly změnu přesahující jedno procento. Akcie ČEZu opět překonaly sto čtyřiceti korunovou hranici a posílení o 1,7 % posunulo cenu na 140,60 Kč za akcii.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).