Hlavní navigace

Třetinu zisku bank tvoří poplatky

Sdílet

Česká národní banka včera zveřejnila zisky našich bank za první tři letošní čtvrtletí. Na tom není nic pozoruhodného. To, že banky u nás vykazují vyšší zisky než v okolních zemích je známá věc, nic proti tomu, naopak. Zajímavé ale je, z čeho se onen zisk tvoří. Jak uvádí ČNB největší příjmy měly banky z úroků z půjček – souhrnně to bylo 47,7 miliardy korun. Avšak druhou nejvýdělečnější položkou byly poplatky od klientů a provize – ty činily neuvěřitelných 23,8 miliardy korun. To potvrzuje setrvalý stav, kdy přibližně třetinu zisku našich bank tvoří bankovní poplatky. Přitom ve světě je tento poměr mnohem menší.

Rozhodně nekritizuji samotnou výši zisku našich bank. Je samozřejmé, logické a zcela normální, že každý podnikatelský subjekt podniká za účelem zisku, banky nejsou výjimkou. Podstatné ale je, z jakých položek se skládá tento zisk. Pokud značnou část zisku tvoří poplatky, a já třetinu považuji za značnou část, tak je hlubší zamyšlení na místě. Z pohledu klientů-vkladatelů proto, že poplatky jsou tak vysoké, že standardní střadatel má na svém účtu každý měsíc nominálně méně, než kolik původně na účet vložil. Jeho peníze se tak nezhodnocují nebo minimálně nezůstávají ve stejné výši. Popírá se tak jeden z důvodů, proč ukládat finanční prostředky do bank. Z pohledu klientů, žádajících o úvěr pak proto, že jejich vyjednávací postavení se vůči bance zhoršuje v momentě, kdy banka využívá ve větším měřítku možnosti tvořit zisk jednodušším a bezpečnějším způsobem, tj. poplatkovou politikou. Banky tak nemají takovou motivaci úvěrové obchody uzavírat.

Vláda měla na svém zasedání (30. 11.) jednat o zlepšení podmínek v bankovním sektoru. I když příčin současného stavu je více a nelze je zjednodušovat jen na konání samotných bank (týká se to například různých zákonů, které nutí podnikatele k bezhotovostnímu platebnímu styku), možná se v budoucnu dočkáme prvních pozitivních změn.

Patrik Nacher
www.bankovnipoplatky.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).