Hlavní navigace

Trestní oznámení a „katalogové společnosti“

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) informuje, že u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 je možné se připojit k trestnímu oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu v souvislosti s obchodními praktikami zástupců švýcarské obchodní společnosti Intercable Verlag AG.

Sdílet

Podle námi dostupných informací podalo trestní oznámení ve spojení s nekalými aktivitami této zahraniční společnosti resp. jejich statutárních a obchodních zástupců v ČR již více než 300 převážně podnikatelských subjektů. To je přitom zatím jen zlomek z celkového počtu škozených.

SOS v minulých letech několikrát upozorňovalo na aktivity tzv. katalogových firem, které využívají nepozornosti obchodníků nebo jejich zaměstnanců a do písemné nabídky bezplatné aktualizace dat v obchodních inzertních katalozích vkládají málo čitelným písmem a v anglickém jazyce informaci o zpoplatnění této služby. Řada poškozených tuto informaci přehlédla a současně uvěřila slovům obchodního zástupce, že se jedná pouze o bezplatnou aktualizaci dat, přestože následně shodně prohlašují, že si nebyli předtím vědomi, že by své údaje kdykoliv předtím společnosti poskytla a bylo tedy co aktualizovat. Svým podpisem formuláře pak odstartovali dlouhý maratón upomínek k zaplacení, rušení „smlouvy“, telefonických urgencí, hrozeb právníky a v několika málo případech i soukromoprávní soudní řízení proti poškozeným.

Na nekalé praktiky obchodníků v minulosti SOS, Hospodářskou komoru ČR a jiné relevantní instituce upozorňovala řada poškozených. Z iniciativy jednoho z nich, který postup jednotlivých poškozených koordinuje a četné stížnosti shromažďuje (k dnešnímu dni cca 800), pak bylo v lednu letošního roku podáno první trestní oznámení na neznámého pachatele – obchodního zástupce společnosti Intercable Verlag AG – pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5. Cílem této aktivity je zejména to, aby orgány činné v trestním řízení konstatovaly, že došlo ke spáchání trestného činu podvodu – buď klamavým textem formuláře předkládaného k podpisu nebo podvodným jednáním obchodních zástupců.

Upozorňujeme, že možnost podání trestního oznámení k OSZ pro Prahu 5 (spisová značka ZN 52/2006), ale i k jiným orgánům činným v trestním řízení, je otevřena i pro poškozené praktikami obchodních zástupců společností EUCODATA, Construct Data, Nova Channel aj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).