Hlavní navigace

Tiskové prohlášení stínového ministra zdravotnictví k plošnému snížení marže lékáren

Série devastujících opatření ministra Ratha pokračuje. Po úhradové a lékové vyhlášce, zákonu o neziskových nemocnicích přichází Dr. Rath s plošným snížením marže lékáren o 3%. Tento předvolební tah, který má vzbudit dojem, že se sníží doplatky pacientů za předepisované léky. Pro většinu pacientů to nebude znamenat žádný přínos, neboť jejich výše je závislá na úhradové vyhlášce. V některých případech ale snížení marže způsobí přesný opak a řada pacientů bude doplácet víc (například diabetici za inzulin).

Sdílet

Toto populistické gesto Dr. Rath jednoduše nedomyslel. Většina lékáren (většinou ve velkých městech) si totiž sama marži snižuje z důvodu konkurenceschop­nosti. To však okamžitě po direktivním, s nikým nekonzultovaném snížení marže přestanou dělat, protože už i tak balancují na hraně existence. Snížení marže bude mít za výsledek jediné – likvidaci lékáren.

Uzavření desítek z nich bude mít katastrofální dopad na dostupnost léčiv a na zaměstnance lékáren, kteří přijdou o zaměstnání. Divím se, že se ještě neohradil zdravotnický odborový svaz. Dalším efektem Rathova nařízení bude výrazné snížení příjmů nemocničních lékáren, které zhorší dobu splatnosti dodavatelům nemocnic.

Snížení marže lékáren podložil Dr. Rath tvrzeními, že v České Republice jsou zavedeny mnohem vyšší marže než ve státech Evropské unie a že je u nás provozováno dvakrát více lékáren než v Rakousku.Zatímco dříve Dr. Rath většinou „jen“ manipuloval s fakty a lhal tak v podstatě oklikou, dnes již lže přímo do očí. Oba argumenty jsou vymyšlené – v Rakousku je přibližně stejně lékáren jako v ČR a marže lékáren je v naprostém průměru s vyspělými evropskými státy.

Za veškerými nekompetentními rozhodnutími Dr. Ratha (nucená správa VZP, úhradová a léková vyhláška) lze najít osobní důvody. V tomto případě jde také o osobní útok a vyřizování si účtů s prezidentem České lékárnické komory PharmDr. Lubomírem Chudobou, se kterým měl Dr. Rath v minulosti řadu názorových konfliktů. Proto vyzývám ministra Ratha aby si zástěrkou rádoby efektivních opatření přestal léčit komplexy a oplácet domnělé křivdy z minulosti. Především ho však žádám, aby okamžitě přestal demolovat české zdravotnictví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).