Hlavní navigace

Tisková zpráva

Sdílet

Pioneer Investments ve světle čísel

Skupina Pioneer, která v České republice působí od roku 1995, nabízí českým investorům
v současnosti jeden český a šest v Irsku registrovaných otevřených podílových fondů. Skupina momentálně spravuje investice více než 70 tisícům českých klientů.

Aktuální tržní podíl v sektoru balancovaných podílových fondů si skupina Pioneer udržuje na úrovni asi 10,6%. Přestože více než osmiprocentní podíl na trhu všech otevřených podílových fondů zajišťuje společnosti stabilní 4. místo na žebříčku největších českých správců aktiv, objem spravovaných prostředků činí jen 0,15% ze 110,6 mld. Eur. Toto je částka, která představuje celkový objem finančních prostředků ve správě celosvětové rodiny fondů Pioneer Investments.

Přes poměrně nepříznivý vývoj v celém odvětví si skupina Pioneer Investments i v uplynulém měsíci dokázala udržet silně pozitivní vývoj z období předchozího, když opět vykázala celosvětově kladné čisté prodeje v celkové výši 328 mil. Euro.

Financial Times řadí UniCredito mezi nejlepší

Strategickým záměrům a snahám UniCredita se dostalo významného ocenění, když společnost FTSE (vlastněná Financial Times a Londýnskou burzou) uveřejnila hodnocení největších evropských firem podle TSR (total returns to shareholders) – celkové zhodnocení investice akcionářů společnosti. Tento ukazatel, mimo jiného, naznačuje investorům do kterých společností je výhodné investovat. Hodnocení společností podle TSR je proto velmi prestižní a dostává se mu značné pozornosti médií i investorů.Vyh­lášení výsledků je pravidelně význačnou společenskou událostí mezinárodní obchodní komunity. Financial Times na konci června věnovaly těmto výsledkům značný prostor.

Z hlediska výkonnosti za posledních 5 let se UniCredito umístilo na třetím místě za finskou Nokií a společností Gruppo Editoriale L´Espresso. Index TSR UniCredito Italiano činil
564 procent. (viz Příloha – Financial Times řadí UniCredito mezi nejlepší)

Podle Financial Times není výsledek UniCredita překvapením a odpovídá náročným obchodním záměrům skupiny (viz. Informační souhrn) a prudké dynamice rozvoje, kterou tato globální skupina vykazuje.

Z konference v Paříži

V červenci tohoto roku se v Paříži konala mezinárodní konference divizí Pioneer Investments. Konferenci pořádala Mezinárodní divize (International Division). Byli však přítomni zástupci Pioneer Investments ze všech trhů – USA, Argentiny, Chile, Francie, Německa, Rakouska, Itálie, Irska, Španělska, Polska a České republiky.

Tématem konference bylo, mimo jiného, prohloubení spolupráce jednotlivých divizí. Na konferenci zazněly informace o kapacitách center v Bostonu a Dublinu – zvláště pak
o analytických kapacitách a know how z oblasti řízení rizik. Samotné dublinské centrum produkuje podrobné finanční analýzy 500 význačných evropských společností a průběžně sleduje 1000 význačných evropských společností, což je 95 procent společností zahrnutých v indexech Morgan Stanley.

Volba Daniela Kingsburyho

V červenci 2001 byl Daniel Kingsbury (životopis viz. Informační souhrn) zvolen předsedou představenstva Pioneer česká investiční společnost, a.s. Pan Kingsbury je nadto ředitelem divize Nová Evropa a do sféry jeho působnosti spadají investiční společnosti skupiny Pioneer v Polsku a České republice. Řídí probíhající expanzi Pioneer Investments na trhy střední
a východní Evropy. Pan Kingsbury je mimořádně zkušený investiční odborník a manažer. Má za sebou rozsáhlou mezinárodní praxi. Ve své pražské kanceláři často pobývá a netají se nadšením nad tímto, jak říká, „okouzlujícím městem“. Podle některých názorů by centrála pro Novou Evropu mohla sídlit právě v Praze.

Pioneer Trust* blíže Dublinu

Mnohostranná integrace je v těchto dnech klíčovým manažerským slovem ve všech evropských divizích Pioneer Investments. Její výsledky lze zaznamenat také v Praze.

Pioneer česká investiční společnost, a.s.** se na doporučení dublinského analytického centra Pioneer rozhodla provést úpravu některých pozic akciové části portfolia balancovaného fondu Pioneer Trust. (viz.Příloha)

Akciová část portfolia byla oslabena z 54% na 50%. V rozložení akcií je zesílen evropský zřetel. Posíleny byly sektory farmacie a zboží krátkodobé spotřeby. Byly oslabeny pozice v sektoru T-M-T (telekomunikace, media, technologie) – přesto společnosti z tohoto sektoru zaujímají druhé a čtvrté místo mezi deseti největšími tituly (Nokia – 4. místo, Vodafone –
2. místo).

Úprava, mimo jiné, zlepšuje perspektivu růstu ceny podílových listů Pioneer Trust pro období pozitivního obratu na trhu.

Obecně je pak úprava pozice výsledkem integrace některých složek řízení správy portfolií fondů Pioneer Investments. Ještě těsnější napojení na mezinárodní centra umožní např. zcela sdílet výstupy a doporučení mezinárodních analytických týmů ohledně řízení portfolia a také modely řízení rizik.

* Pioneer česká investiční společnost, a.s., Pioneer Trust – otevřený podílový fond.** Pioneer česká investiční společnost, a.s., a member of UniCredito Italiano Banking Group, Register of Banking Groups, IČ: 63 07 82 95, se sídlem Praha 1, Husova ul. 5, Betlémský palác, PSČ: 110 00, korespondenční adresa: Praha 2,Na Rybníčku 5/1329, PSČ: 120 00, zapsaná dne 8. března 1995 u Městského soudu v Praze, spis. zn. B 3049.

Nová evropská akciová strategie

Riccardo Cavo, vedoucí investičního týmu evropských akcií Pioneer Investments, nedávno odpovídal na otázky týkající se evropské akciové strategie fondů Pioneer Investmensts. Některé ukazatele podle něho naznačují, že pozitivní obrat na trhu může přinést růstový trend, z něhož budou těžit evropské akcie. Prohlásil rovněž, že jeho tým i portfolia fondů, která řídí, jsou na tuto situaci připraveni. Zdůraznil, že evropské akciové strategie jím řízených fondů mají svůj osobitý investiční styl, který charakterizoval jako GARP (Growh at reasonable price), tj. růst za rozumnou cenu.

Tento investiční styl není založen na mnohdy si protiřečících doporučeních externích analytických agentur, ale vyrůstá z vlastních analýz skupiny. Jednou z charakteristik tohoto stylu je, že nepřikládá takovou váhu sektorům, ale jde hlouběji a vybírá mezi cennými papíry
jednotlivých společností. Tento styl je umožněn tím, že Pioneer je nyní globální společností
a jeho analytická centra mají mnohem větší kapacitu než dříve. Právě svébytný investiční styl Pioneer Investments podle Cava představuje základ nové konkurenceschopné strategie v evropských akciích.

Tým Riccarda Cava se v rámci integrace vybraných funkcí v oblasti řízení portfolií fondů konzultačně podílí na některých rozhodnutích týkajících se i portfolia Pioneer Trust, který spravuje RNDr. Ivan Zahrádka, CSc. Stěžením fondem týmu je Pioneer Core European Equity Fund PLC, který je registrován v Luxemburgu a spravuje 3, 3 mld. Euro.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).