Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd University Karlovy (IES FSV UK) a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) přinášejí výsledky projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření (HESO) za třetí čtvrtletí roku 2002. V rámci tohoto projektu se čtvrtletně vyjadřují odborníci z České republiky, Polska a Slovenska k navrhovaným a realizovaným opatřením zákonodárné a výkoné moci, stejně jako k významným rozhodnutím veřejných institucí v jejich zemích. Zprostředkovávají tak názor odborné veřejnosti na důležitá opatření ekonomicko-sociálního charakteru, která ovlivňují kvalitu života občanů.
Rating čtvrtletí, který odráží reformní atmosféru v zemi, poklesl v České republice ve třetím čtvrtletí z hodnoty 26,7 na 12,75 – na druhou nejnižší hodnotu v celé historii projektu.
Nejhůře hodnocenými opatřeními čtvrtletí se stal sněmovnou zamítnutý daňový balík pro odstranění povodňových škod (zvýšení daní) a programové prohlášení vlády a to zvláště pro neochotu nového kabinetu konsolidovat veřejné finance a pro jeho snahu o další budování sociálního státu. S rozpaky byl přijat i vznik nového Ministerstva informatiky a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Naopak za nejlepší opatření byl označen návrh ústavního zákona o referendu o vstupu ČR do Evropské unie. Fórum se shodlo v názoru, že referendum v tak zásadní věci je naprosto nevyhnutné. Kladně byl hodnocen i prodej státního podílu v Českém telecomu a to i navzdory tomu, že privatizace přišla pozdě.
Více informací o projektu a kompletní výsledky 3. čtvrtletí 2002 naleznete na www.ineko.sk/…ekt_heso.htm