Hlavní navigace

Téměř polovina českých živnostníků si nevytváří žádné finanční plány

[Tisková zpráva] Téměř polovina živnostníků vede své hospodaření stylem „co bude zítra, nebudu řešit dnes“. Důvod? Podle svých slov je za tím důvěra v opakující se činnost a věrnost stálých zákazníků. Zbytek živnostníků plánuje, ale spíše v krátkodobém (22 %) a střednědobém (18 %) horizontu. Vyplývá to z průzkumu více než 600 respondentů, který si nechala zpracovat Era / Poštovní spořitelna.

Sdílet

Pokud by se podnikatelé přeci jen náhle ocitli ve finanční tísni, použili by na neočekávané výdaje nejprve vlastní zdroje, poté bankovní úvěr a až pak by si šli půjčit od rodiny a přátel. „Přitom třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat,“ upozorňuje Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny. „Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání. Peníze přitom budou čerpat prvotně z vlastních zdrojů. Čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování bankovním úvěrem.“

Zajímavé je, že 45 % dotazovaných živnostníků využívá pro své podnikání stále jen osobní účet. Používání podnikatelského účtu udává 19 % respondentů, je přitom vyšší u živnostníků, kteří mají podnikání jako svoji hlavní činnost, a také u těch, kteří z podnikání generují vyšší obrat. Zbylá třetina podnikajících má osobní a podnikatelský účet oddělený. Hlavním důvodem je podle jejich slov větší přehlednost toku finančních prostředků a snazší čerpání informací pro vedení účetnictví. Naopak důvodem pro ponechání pouze jednoho typu účtu je často nižší výkonnost firmy a s tím související menším pohyb finančních prostředků. Lidé se také obávají, že by museli platit dvojí poplatky.

„Uvědomujeme si, že je pro podnikatele velice finančně náročné zahájit svoji činnost. Proto se jim tento krok snažíme usnadnit a nabízíme jim speciální Účet k podnikání.  Nejen že u nás podnikatelé nemusí zaplatit za prvních 6 měsíců ani korunu, ale dokonce mají možnost využít vedení Era osobního účtu zdarma,“ dodává Aleš Pospíšil.

Z průzkumu dále vyplývá, že v průměru přibližně 60 % plateb uskutečněných v rámci podnikání je prováděno bezhotovostně. Výsledky ukazují, že živnostníci s podnikatelským účtem mnohem častěji docházejí na pobočky bank a pracují s hotovostí. Na podnikatelský i osobní účet živnostníci nejčastěji vkládají své peníze jednou měsíčně. Jednou týdně vkládá hotovost na účet 12 % podnikatelů s osobním účtem, na podnikatelský účet vkládá své peníze se stejnou frekvencí plných 27 % živnostníků.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).