Hlavní navigace

Téměř 5 tisícům lidí bylo sníženo či odebráno nemocenské

Celkem 192 262 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti provedli zaměstnanci ČSSZ od 1. ledna do 30. září 2005. Nejvíc jich bylo v Moravskoslezském kraji, a to 26 328, dále v Praze – 23 835 a Olomouckém kraji, kde se kontroloval léčebný režim celkem ve 22 673 případech. Na základě kontrol vydala všechna pracoviště ČSSZ 4 761 postihů za porušení. V praxi to znamená, že 2,4 % kontrolovaným bylo sníženo nebo odebráno nemocenské.

Sdílet

Kontroly dodržování léčebného režimu provádějí pověření pracovníci OSSZ, v Praze PSSZ, pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé v pracovní neschopnosti, dále ti občané, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce, či posudkový lékař ČSSZ. Podnět ke kontrole dodržování léčebného režimu může dát příslušnému pracovišti České správy sociálního zabezpečení také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec nemoc pouze předstírá, ze zaměstnání bere nemocenské a přitom vykonává jinou činnost.

Při své práci se kontrolní pracovníci OSSZ a PSSZ často setkávají s výmluvami osob, které během kontroly nezastihnou. Nejčastěji se lidé v pracovní neschopnosti vymlouvají na to, že v době kontroly byli doma, ale spali a neslyšeli zvonek. Kromě velmi originálních výmluv se kontroloři setkávají také se slovními ataky či nadávkami. A letos v červenci došlo také k napadení pracovníka kontroly dodržování léčebného režimu. Incident se odehrál v Broumově, kde kontrolora OSSZ Náchod srazil ze schodů neznámý muž. Křičel přitom sprostá slova: Už mě nebudete s… a otravovat lidi. Pracovník OSSZ narazil o zeď, k vážnějšímu zranění, při němž by bylo třeba vyhledat lékařské ošetření, nedošlo. Případ vyšetřovala policie jako přestupek.

Kontrolu dodržování léčebného režimu práce neschopnými občany vykonávají pověření zaměstnanci OSSZ/PSSZ, tzv. pracovníci dozoru, v souladu se zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Prokazují se oprávněním ke kontrole, práce neschopní občané jsou povinni jim předložit doklad o pracovní neschopnosti – tedy I. díl tiskopisu Potvrzení pracovní neschopnosti – Legitimace práce neschopného občana. Do něj pracovník dozoru zaznamená datum a čas kontroly, a rovněž se podepíše.

Občan, který čerpá nemocenské, je povinen podle zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců dodržovat léčebný režim stanovený ošetřujícím lékařem a zdržet se jednání, které ztěžuje obnovení pracovní schopnosti. Je také povinen umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu a zabezpečit možnost kontroly podle místních podmínek – například opatřit svůj byt zvonkem se jmenovkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).