Hlavní navigace

Téměř 200 tisícům lidí potvrdila ČSSZ bezdlužnost

Lidé, kteří chtějí dostat úvěr, živnostenské oprávnění nebo veřejnou zakázku, musí zpravidla také doložit, že nemají dluhy na pojistném na sociální zabezpečení. Prokazují to potvrzením o bezdlužnosti. V roce 2005 jich Česká správa sociálního zabezpečení poskytla svým klientům celkem 193 995. Nejvíce potvrzení - celkem 29 393 - vydala v roce 2005 pracoviště ČSSZ v Plzeňském kraji, naopak nejméně - 6 508 - správy v kraji Karlovarském.

Sdílet

Potvrzení o bezdlužnosti vydávají na základě žádosti klienta okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze územní pracoviště PSSZ a v jihomoravské metropoli Městská správa sociálního zabezpečení Brno. O vystavení tohoto dokumentu je třeba požádat osobně, písemně klasickým dopisem nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem. Potvrzení klient obdrží zdarma. Díky němu lidé zjistí, zda mají řádně zaplaceno pojistné, případné dluhy tak mohou co nejdříve zaplatit. Platí totiž, že čím delší dobu dluh na pojistném trvá, tím je vyšší penále – jedná se o 0,1 % dlužné částky za každý kalendářní den, v kterém dluh trvá.

Z praxe ČSSZ vyplývá, že potvrzení o bezdlužnosti nejčastěji požadují živnostenské úřady, a to po fyzických osobách, které chtějí podnikat. Potřebují je také peněžní ústavy, úřady práce, Pozemkový fond, ministerstvo zemědělství, Generální ředitelství cel, zdravotní pojišťovny a jiné soukromé či státní organizace. V souladu s platnou právní úpravou pracoviště ČSSZ potvrzení vydávají také jako doklad potřebný pro přidělení dotací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).