Hlavní navigace

Světovým trhům nyní dominuje evropská dluhová krize

[Tisková zpráva] Raiffeisen Bank International snižuje odhad růstu HDP v eurozóně pro příští rok na 0,2 procentního bodu. Riziko recese přitom zůstává nadále vysoké, naopak inflace klesne výrazně pod dvě procenta. Zpomalení eurozóny navíc zpomalí i růst rozvíjejících trhů mimo Evropu.

Sdílet

„Extrémní nejistota v bankovním sektoru, propady finančních trhů a vyhrocení dluhové otázky připomínají podzim 2008. Počítáme s tím, že hlavním tématem zůstane i v nadcházejících měsících situace v Řecku,“ uvedl analytik Raiffeisen Bank International AG Valentin Hofstätter. Nevylučuje proto ani dočasný pokles HDP v eurozóně s tím, že ve druhé polovině příštího roku by mělo dojít k opětovnému mírnému růstu.

„Ke zpomalení dojde i u mimoevropských rozvíjejících se trhů, tyto země nejsou před dopadem zpomalení rozvinutých zemí chráněny. Nemělo by však dojít k takovým poklesům jako v eurozóně nebo USA,“ dodala analytička Veronika Lammer. „Naopak pozitivní zůstává výhled pro zlato,“ prohlásila s tím, že zlato může na konci příštího roku atakovat hranici 2200 dolarů za unci.

Růst HDP by tak podle nové prognózy RBI měl v eurozóně letos dosáhnout 1,6 % a v příštím roce pouze 0,2 %. Hlavním důvodem nejistoty v eurozóně je přitom chybějící řešení dluhové krize. „Jestli evropští politici nepředstaví důvěryhodné řešení, nedojde ke zlepšení důvěry,“ prohlásil Hofstätter. V USA by růst HDP měl letos dosáhnout 1,7 %, pro příští rok odhad růstu klesl z  dvou na 1,5 %.

Inflace v eurozóně by pak měla letos dosáhnout 1,6 %. Analytici RBI zároveň neočekávají, že by Evropská centrální banka v tuto chvíli měla zvyšovat úrokové sazby. Naopak, trhy mohou být kvůli neřešení řecké situace stále více nervózní, což ECB může vést ke snížení základní úrokové sazby k jednomu procentu, očekává Hofstätter. Řecko může mít dopad i na vývoj eura, RBI očekává, že euro bude vůči dolaru dále ztrácet a může se dostat až na hladinu 1,20 EUR/USD.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).