Hlavní navigace

Svátek pro kupce: Unipetrol s cihlou na noze poklesl až o 14%

Akciové trhy mají za sebou asi nejzajímavější týden od začátku roku. Faktor zvýšení japonských úrokových sazeb a propad čínského akciového trhu zapůsobil na kurzy akcií téměř po celém světě jako cihla na noze plavce. Index RM poklesl od pondělí do čtvrtka téměř o 8%. Pátek byl již pozitivní, když investoři doplňovali vyprodané pozice a napodobili tím mírný růst amerických indexů.

Sdílet

Nejvíce se čínský drak zakousl do akcií Unipetrolu, které během týdne poklesly až o 14% k 210 Kč. Pevnou půdu pod nohama našly v pátek, když se vrátily do pásma těsně pod 230 Kč a týden na trhu RM SYSTÉM uzavřely na 228,90 Kč.

Propadu nezabránily ani lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý rok. Unipetrol vykázal v roce 2006 zisk přes 1,6 mld. Kč. V porovnání s předešlým obdobím je toto číslo o 52% horší vlivem jednorázových položek započtených v posledním kvartálu roku 2006. Za všechny zmiňme prodej Kaučuku a Spolany, který vytvořil účetní ztrátu přes 2 mld. Kč. Vedle globálních vlivů by investoři měli sledovat také očekávané akvizice Unipetrolu. Generální ředitel PKN Orlen v uplynulém týdnu sdělil, že Unipetrol zřejmě využije předkupní právo na koupi1 6,3% podílu Conoca v České Rafinerské, kde již Unipetrol vlastní 51%. Otázkou je cena, kterou bude Conoco za akcie podniku požadovat.

Podobný průběh vykazovalo během týdne obchodování s ČEZem, jehož akcie si ve čtvrtek sáhly k 822 Kč. Až páteční odpoledne znamenalo posílení kurzu k uzavíracím 865 Kč. Na akcie vedle zahraničních faktorů nepůsobí dobře pozvolné snižování ceny elektřiny v Německu a stále otevřená otázka, jakým způsobem dostane stát svých 31 mld. Kč do rozpočtu. Jestli část státního podílu ve společnosti koupí přímo ČEZ, a nebo bude prodán přes burzu.

Tradičně méně intenzivně se globální faktory projevují na volném trhu RM-SYSTÉM, kde se obchodují tituly jako jsou Vítkovice, Mittal Steel Ostrava nebo Česká spořitelna. Právě poslední jmenovaná společnost oznámila ve čtvrtek své hospodářské výsledky. Největší česká banka vykázala za rok 2006 čistý zisk 10,4 mld. Kč, což je v porovnání s rokem předešlým o 13,7% více. Na rok 2007 plánuje společnost růst zisku o dalších 15 – 20%. Akcie ČS se aktuálně obchodují těsně pod 800 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).