Hlavní navigace

Studenti prokázali, že dokážou řídit bankovní operace

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 12. května proběhlo národní finále, v pořadí jíž dvanáctého ročníku, vzdělávací soutěže JA Banky v akci v ČR. Soutěž u nás každoročně pořádá česká kancelář vzdělávací neziskové organizace Junior Achievement ve spolupráci s nadací Citi Foundation.

Sdílet

12. ročník soutěže JA Banky v akci (JA Banks in Action – JA BIA) v ČR zná své vítěze

„Toto klání, určené studentům středních škol, probíhá prostřednictvím interaktivní počítačové hry, která simuluje prostředí reálné banky na reálném trhu,“ přibližuje soutěž Josef Müller, výkonný ředitel Junior Achievement. „Hlavním přínosem simulace je, že studentům umožňuje pochopit základní principy finančního trhu a nahlédnout do banky a bankovních procesů zevnitř – tedy jinak než jako běžný klient. Je to vlastně takové finanční vzdělávání naruby, dodává Müller.

Studenti si při soupeření vyzkoušeli například důležitost rozhodování o výši úrokových sazeb, nabízení bankovních produktů koncovým zákazníkům, souboj s konkurencí, reagování na vývoj situace na finančním trhu, komunikaci s regulátorem apod.

Nejlépe se v národním finále umístila dvojice Martin Kouřimský a Michal Herna z Obchodní Akademie v Chomutově. Druhé a třetí místo obsadili reprezentanti Obchodní akademie Velké Meziříčí, respektive Aneta Hazdová, Filip Gášpár a Telmen Baigal s Eliškou Doškovou.

„Finanční vzdělávání středoškolských studentů chápeme jako klíčový prvek pro další orientaci ve světě byznysu a na finančním trhu,“ říká Shahmir Khaliq, generální ředitel Citi v České republice a ředitel divize zahrnující Bulharsko, Českou republiku, Rumunsko a Slovensko. „Program JA Banky v akci může pomoci nejen v nastartování jejich profesionální kariéry, ale také v běžném životě. Jsme hrdí na to, že Citi v České republice podporuje vzdělávací programy Junior Achievement zaměřené na finanční gramotnost již více než 10 let a přispívá tak k finanční gramotnosti české populace v dlouhodobém horizontu,“ doplňuje Cehlárik.

JA Banky v akci jsou počítačovou simulací, ve které si studentské týmy, zastupující jednotlivé fiktivní bankovní domy, konkurují na finančním trhu. Studenti mají prostřednictvím tohoto programu možnost nahlédnout do fungování banky, vyzkoušet si rozhodování o výši úrokových sazeb a poznat vybraná specifika bankovního trhu. Simulace je uzpůsobena tak, aby brala ohled na znalosti a zkušenosti středoškolských studentů a je velmi lehce ovladatelná. Konečným cílem této hry je pak, kromě získání znalostí o rozhodování a fungování bank, také rozvoj strategického a analytického myšlení a zkušeností s prací v týmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).