Hlavní navigace

Štít spotřebitele už i v digitální formě

V digitální podobě, zatím však pouze pro zrakově postižené čtenáře, je od října 2003 dostupný čtvrtletník Štít spotřebitele, kterým Sdružení obrany spotřebitelů České republiky informuje veřejnost o aktuálních tématech a problémech trhu.

Sdílet

Knihovna digitálních dokumentů, která je dostupná na internetové adrese http://knihovna.braillnet.cz díky pracovišti digitalizace a technické podpory Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), nyní Štít spotřebitele zpřístupňuje všem zaregistrovaným zájemcům.

Zaregistrovat se může každý občan ČR s trvalým pobytem na jejím území, starší patnácti let, který je držitelem průkazu ZTP/P, vydaného v ČR z důvodu těžkého zrakového postižení. Základním předpokladem je ovšem rovněž přístup na internet, vysvětluje Ing. Lidmila Pavlovská z oddělení digitalizace a technické podpory SONS (http://www.sons.cz/digitech).

Knihovna, která má v současné době již několik set čtenářů s celkem více než 10 000 uživatelskými přístupy, zpřístupňuje pomocí speciálního systému tištěné knihy, časopisy a texty zrakově postižených. Čtenářům předkládá ke stažení digitální dokumenty v tzv. prostém textu. Systém je v souladu s autorským zákonem (§ 37 odst. 2c zák. č. 121/2000 Sb.).

Štít spotřebitele se díky smlouvě mezi Sdružením obrany spotřebitelů České republiky (SOS) a Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR stal již jedenačtyřicátým periodikem, zpřístupněným v knihovně touto formou.

Vítáme možnost zpřístupnit náš časopis spotřebitelům se zrakovým handicapem a přáli bychom si, aby jim účinně pomáhal hájit jejich spotřebitelská práva a oprávněné zájmy. Velmi dobře chápeme, jak se při nákupu zboží či služeb musí cítit, když tisícům spotřebitelů, kteří se ročně obracejí na poradny SOS, nestačí všechny jejich zdravé smysly, aby své právo a oprávněný zájem uhájili, zdůrazňuje František Lobovský, předseda Republikového výboru Sdružení obrany spotřebitelů České republiky.

Čtvrtletník Štít spotřebitele je samozřejmě distribuován rovněž v tištěné podobě prostřednictvím Spotřebitelských informačních center SOS v ceně 15 Kč za jednotlivé číslo. Celoroční předplatné činí 60 Kč a lze je sjednat na adrese SOS, Rytířská 10, 110 00 Praha 1. Bližší informace lze získat na e-mailu: sos@spotrebitele.info, nebo na poradenské lince SOS po telefonu 900 96 90 91 (za dotovanou cenu 6 Kč/min).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).