Hlavní navigace

Stavebním firmám brání v expanzi tlak na garantované ceny a nedostatek odborníků k obsluze strojů

Malý zájem o manuální práci ze strany mladší generace vedl ke zrušení či sloučení odborných učilišť – sehnat proto kvalitního řemeslníka, který zvládne obsluhu i náročných technologických novinek ve strojových parcích stavebních firem je běh na dlouhou trať. Investice do moderních strojů přitom dosahují několika milionů korun – kvalitní obsluha je nezbytná.

Sdílet

Stavební firmy se v Česku potýkají s nemalými problémy. Největší překážkou v možné expanzi jsou dlouhé lhůty splatnosti, které se pohybují mezi 60 až 90 dny a jejichž doba bývá i tak ve většině případů překročená. V neposlední řadě patří mezi obchodní komplikace i nedostatek odborných řemeslníků a nutnost poskytnutí dlouhodobých garancí ceny pro velké odběratele.

Pro obsluhu našich vysoce specializovaných strojů potřebujeme řemeslníky z výučního oboru železář, který je ovšem již 12 let zrušený. Samozřejmě, že se tito lidé se dají nahradit z příbuzných výučních oborů, nicméně je to komplikované. Vliv na množství volných odborníků paradoxně nemá ani například vyšší nezaměstnanost – jedinou její výhodou je samozřejmě nižší cena práce, uvedl Jiří Bautz, výrobní náměstek společnosti Ohýbárna, která se specializuje na zpracování betonářské oceli.

Nedostatek zručných a specializovaných řemeslníků potvrzují i personalisté. Nedostatek řemeslných profesí je stále se zhoršující stav. Důvod je prostý, drtivá většina dospívajících dětí už nemá zájem o manuální zaměstnání. V důsledku střední odborná učiliště během devadesátých let zažila fatální úbytek zájemců o studium a mnoho učilišť bylo sloučeno či zrušeno. Nedostatek řemeslníků je téměř neřešitelný problém a společnosti se zájmem o tento typ pracovníků stále častěji rekvalifikují zaměstnance z jiných profesí anebo rekrutují pracovníky v zahraničí, což jsou prozatím jediné možné cesty jak pokrýt personální požadavky, potvrdil Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting.

Vedle nedostatku profesionálů komplikuje podnikání zvláště menším a středním stavebním firmám i nutnost garantovat velkým odběratelům cenu komodit. Často i na celou dobu trvání zakázky, která v případě výstavby metra nebo dálnice trvá tři roky i déle. Odpovědnost se tím přenáší na subdodavatele.

V případě ceny železa nelze vývoj na tak dlouho dopředu odhadnout. Menší nebo střední firmy, pokud se chtějí k takové zakázce dostat, musí počítat i s nemalou finanční rezervou. Takové peníze jsou ovšem zapotřebí k růstu firmy, k investicím. Navíc odběratelé nedávají na nákup materiálů ani žádné zálohy. V případě velké zakázky pak jdou ruku v ruce i obrovské provozní náklady, shrnul Jiří Bautz.

Společnost Ohýbárna jako jediná v České republice disponuje speciálním strojem GAM1500, který funguje jako automatické zařízení pro produkci armokošů s průměrem od sta do 1500 milimetrů. Jako jedni z minima tuzemských firem mají ve strojovém parku i Superflex 40, jde o elektronicky programovatelné zařízení pro výrobu na míru stříhaných výztuží z tyčí. Do strojového portfolia patří i zařízení MiniSyntax, tedy třmínkovačka pro zpracování svitkové oceli do železobetonu. Automatická tvarovací linka je určena k výrobě třmínků, ohnutých tyčí velkých rozměrů a rovných tyčí za použití svitkové oceli válcované za tepla nebo tažené za studena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).