Hlavní navigace

Stavební spoření je stabilizačním faktorem ekonomiky, stavební spořitelny jsou pilíři financování bydlení

[Tisková zpráva] Stavební spoření přináší do veřejných rozpočtů dodatečné peníze a v posledních dvou letech jsou v tomto směru příjmy státního rozpočtu vyšší než jeho výdaje. K takovým závěrům dochází aktuální Studie efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát společnosti NextFinance.

Sdílet

Studii efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát prezentoval pro média ve středu 27. října 2010 v konferenčním sále pražského hotelu Kings Court hlavní ekonom společnosti NextFinance Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.

S odkazem na více než osmdesátileté úspěšné fungování stavebního spoření na trzích v Evropě Ing. Pikora zdůraznil, že stavební spořitelny vždy vnesly do vznikajícího a nestabilního bankovního prostředí dávku jistoty, transparentnosti a díky státní podpoře i předpoklad solidního výnosu.

Dokumentoval přitom, že se stavební spoření se svou úvěrovou nabídkou stalo pilířem financování bytových potřeb obyvatel České republiky. Celkový stav poskytnutých úvěrů stále roste a statistiky dokládají, že jedna státem investovaná miliarda korun vedla k poskytnutí překlenovacích úvěrů ve výši necelých 4,95 miliardy ko­run.

Významným multiplikačním efektem je podpora růstu zaměstnanosti. Jedna miliarda korun státní podpory podpoří vznik  zhruba 251 pracovních míst v bytové výstavbě. Vezme-li se v úvahu celková státní podpora v roce 2009, pak vloni pomohla nalézt zhruba 3329 zájemcům uplatnění ve stavebnictví.

Podíl státní podpory na celkových výdajích státního rozpočtu od roku 2004 konstantně klesá. Hlavní ekonom NextFinance v této souvislosti uvedl, že v posledních dvou letech stát již na stavebním spoření vydělával. Jedna investovaná miliarda korun do státního rozpočtu přinesla 1,1 miliardy korun. Zdůraznil přitom, že čím větší objem státní podpory, tím větší tvorba nově poskytnutých úvěrů a tím účinnější multiplikační efekt a vyšší příjem do státního rozpočtu.

Českomoravskou stavební spořitelnu na setkání s médii reprezentoval místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller. V návaznosti na prezentaci studie efektů stavebního spoření pro ekonomiku a stát zodpověděl řadu dotazů médií na současnou a budoucí výhodnost stavebního spoření.

Místopředseda představenstva ČMSS také zdůraznil, že stavební spoření plní přesně to, co po něm zákonodárci od počátku požadovali: významně se podílí na financování bydlení. Úvěry stavebních spořitelen se od roku 1993 spolupodílely na financování 43 procent nově postavených bytů. Samotná ČMSS poskytla do současnosti lidem na jejich bytové potřeby úvěry v objemu téměř 240 miliard korun.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).