Hlavní navigace

Statistika Evropského sdružení stavebních spořitelen

Česká republika je stále druhou nejúspěšnější zemí stavebního spoření. Za vedoucím Německem s celkem 30,5 miliony smluv o stavebním spoření následuje Česko s více než pěti miliony smluv a Rakousko, kde tamní stavební spořitelny evidují o 35 tisíc smluv méně než v pěti tuzemských ústavech. Vyplývá to z aktuálních informací Evropského sdružení stavebních spořitelen, EuBV.

Sdílet

Statistika Evropského sdružení stavebních spořitelen: Česká republika uhájila pozici druhé nejúspěšnější země stavebního spoření

V roce 2008 české stavební spořitelny čelily vedle začínající finanční krize také následkům snížení státní podpory od ledna 2004. Více než dvěma milionům klientů dobíhala pětiletá vázací lhůta, po jejímž skončení mohli naspořené peníze vybrat. Z tohoto pohledu je výsledek velmi dobrý – počet klientů stavebních spořitelen se snížil nepatrně, o 65 tisíc lidí, vysvětluje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Celkový počet klientů evropských stavebních spořitelen dosáhl v roce 2008 více než 42,5 milionu, což je na úrovni roku předešlého. „Stavební spoření je samozřejmě ovlivněno důsledky hospodářské recese, ale je třeba zdůraznit, že právě stavební spoření je systémem, který v období krize udržuje relativně neměnný zdroj financí pro bytové potřeby lidí. Například v Rumunsku byla z tohoto důvodu na počátku letošního roku zvýšena státní podpora, aby bylo více lidí motivováno nejdříve spořit, až posléze investovat pomocí úvěru,“ upozorňuje předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).