Hlavní navigace

Spotřebitelé nejsou piráti!

Spotřebitelé odmítají, aby byli kriminalizováni, jak se s nástupem internetu stále častěji stává. Proto spotřebitelské organizace z celé Evropy za podpory europoslankyně Zuzany Roithové vyzývají k deklaraci základních práv spotřebitelů v digitálním prostředí.

Sdílet

Toto CD nemůžete kopírovat. Film na DVD dovezený z USA nelze spustit na přehrávačích prodávaných ČR Výměnné sítě P2P jsou obdobou kradení hudebních nosičů v obchodě. Musíme chránit umělce, kteří jsou okrádáni spotřebiteli na internetu. Toto všechno jsou tvrzení, se kterými se spotřebitelé stále častěji setkávají. Hudební a filmový průmysl totiž spotřebitele systematicky informuje, co dělat nesmí.

Je však již načase také stanovit, co spotřebitelé v digitálním světě, který se od toho běžného poněkud liší, dělat mohou. Proto se Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) připojuje k podpoře evropská spotřebitelské organizace BEUC za zakotvení „Digitálních práv spotřebitelů“:

  • Právo na volbu, přístup k informacím a kulturní rozmanitost (spotřebitelé by např. neměli být zbaveni možnosti poslouchat oblíbenou hudbu např. jen z toho důvodu, že velcí distributoři udržují ceny CD na prohibitivní úrovni a neumožní její nabízení v alternativních distribučních kanálech)
  • Právo na princip „technické neutrality“ – ochranu a zachování spotřebitelských práv v digitálním prostředí (stejná práva jako v analogovém světě, by měl spotřebitel mít i ve světě digitálním – tzn. např. o podmínkách užívání spotřebitel často není informován předem a někdy bývají dokonce průběžně měněny)
  • Právo na prospěch z technologických inovací bez zneužitelných překážek (tzn. např. film na DVD dovezený z USA by mělo být možno prohlížet na přehrávači prodávaném v Evropě, CD by mělo být možné pro osobní potřebu zkopírovat)
  • Právo na interoperabilitu obsahu na různých zařízeních (tzn. např. desky a kazety bylo dříve možné pouštět na jakémkoliv přehrávači, u hudby v digitální formě zakoupené na internetu to však již neplatí)
  • Právo na ochranu soukromí (tzn. např. neměly by existovat skryté programy, které bez vědomí uživatele omezují jeho možnosti nakládání s obsahem či dokonce zasílají zpět svému autorovi informace o chování a zájmech uživatele)
  • Právo nebýt kriminalizován (tzn. např. kriminální sítě kopírující hromadně nosiče za účelem prodeje bývají označovány za piráty, podobně jako spotřebitelé, kteří si stáhnou z internetu písničku, přitom nejde o totéž)

Tuto kampaň podporuje i místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu MUDr. Zuzana Rothová, MBA, která k ní říká: Kdo si dodnes myslel, že práva mohou mít jen výrobci, autoři či distributoři, tak se mýlil. Přišel čas říci nahlas, že spotřebitelé mají mít zajištěna jasná základní práva. Chci proto prosadit, aby práva spotřebitelů v informační společnosti byla jasně formulována na evropské úrovni a stala se součástí legislativy na ochranu duševního vlastnictví.

Bohužel v ČR, jako i v celé Evropě, jsou práva spotřebitelů v oblasti autorského stále více opomíjena. Nemožnost zkopírování CD a využití tak zákonné možnosti na kopii pro osobní potřebu se stává pomalu pravidlem. A český parlament právě nyní schvaluje další omezení, na jehož základě je kriminalizován každý, kdo se pokusí obejít např. ochranu proti kopírování CD či proti přehrání amerického DVD na evropském přehrávači, uzavírá Karel Pavlík z SOS. Bližší informace spotřebitelé naleznou na specializované stránce www.consumersdigitalrights.org i na www.spotrebitele.info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).