Spotřebitelé jsou při nákupu hudby na internetu omezováni

Nové české servery nabízejí možnost legálního zakoupení hudebních souborů na internetu. Technická ochrana těchto souborů však obsahuje velmi striktní pravidla, která znemožňují přehrání hudby např. v řadě běžných MP3 přehrávačů.

Sdílet

Teprve v nedávné době byly v ČR spuštěny první obchody s on-line hudbou a čeští spotřebitelé tak konečně získali možnost legálního zakoupení hudebních nahrávek přes internet. Zatím nejširší nabídku mají servery www.i-legalne.cz a www.allmusic.cz. Ovšem nenaplnil se předpoklad významně nižší ceny díky jednodušší distribuci a třeba i absenci bookletu. Navíc tento malý cenový rozdíl není v rovnováze s výraznými omezeními, která jsou s takto legálně staženými hudebními soubory spojena v podobě technických restrikcí DRM*).

Jaký produkt tedy spotřebitel za své peníze dostane? Hudební soubor omezený systémem DRM pro jakékoliv jeho použití: lze ho přehrát pouze na omezeném množství počítačů (3–5), počet kopií pro vlastní potřebu je velice omezený (většinou na 5–10). Bohužel tento soubor nelze přehrát na přehrávačích, které nepodporují DRM, což je mnoho mp3 přehrávačů nižší cenové kategorie, které zajisté budou častým dárkem nadcházejících Vánoc. A uživatel není oprávněn změnit datový formát souboru na jiný, který jeho přehrávač podporuje.

Sdružení obrany spotřebitelů je toho názoru, že takové použití technologie DRM nepřiměřeně omezuje spotřebitele v použití legálně zakoupené hudby. „V případě, že spotřebitel zaplatí za stažení hudby částku, která jistě není zanedbatelná, měl by ji obdržet v takovém formátu, aby s ní mohl nakládat jako s jiným hudebním nosičem – samozřejmě v rámci volného užití pro vlastní potřebu,“ říká Jan Šulc, který se v SOS touto problematikou zabývá, a dodává: „Takto striktní omezení spíše odradí spotřebitele od legálního nákupu hudby a navíc využitím složité technické ochrany zvyšuje cenu nahrávky. V konečném důsledku to může nelegální trh s hudebními soubory naopak podpořit.“

SOS se problematice práv duševního vlastnictví bude dlouhodobě věnovat. Proto se všichni zájemci o tuto tematiku mohou zaregistrovat pro získávání informací a případně se i podělit o své zkušenosti na adrese www.spotrebitele.info/kauzy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).