Hlavní navigace

Trend roku na trhu nemovitostí: Spolupráce realitních kanceláří s developery od samého počátku projektu

PRAHA, 23. listopadu 2006 – Zamezit minutí se poptávky s nabídkou je hlavní cíl nových postupů na realitním trhu. Realitní kanceláře začaly v několika posledních měsících nabízet developerům spolupráci na jejich projektech od samého počátku. Renomované realitní kanceláře by totiž měly disponovat detailními analýzami jednotlivých segmentů trhu. Developerské projekty v nabídce realitní kanceláře AAABYTY.CZ jsou už pravidelně rozprodané ještě před kolaudací.

Sdílet

„Je absurdní, že některé nemovitosti nejsou prodané dokonce i několik let po kolaudaci a jejich cena se přitom nesníží ani o halíř. Tehdy je zjevné, že nebyla vybrána vhodná lokalita, skladba bytů, nebyla oslovena potencionální skupina klientů, či cena neodpovídá možnostem kupujících. Tomu předcházíme právě spoluprací od samotného plánování projektu. Nabídku tak od počátku upravujeme podle aktuální poptávky,“ vysvětlil příčiny krachů neúspěšných developerských projektů ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Realitní kancelář je totiž zaměřena na obchod jako takový. Je schopná objektivně zhodnotit projekt z pohledu kupujícího. Menší a střední developerské společnosti obvykle nemají k dispozici zkušený tým makléřů. Jednou z významných výhod pro koncového kupujícího je také možnost si v realitní kanceláři porovnat i jiné developerské projekty a vybrat si z komplexnější nabídky tu nejvhodnější.

„Přestože jsme sami také realitní kancelář, spolupráce s další realitní kanceláří typu AAABYTY.CZ je pro nás výhodná. Společnost AAABYTY.CZ nám přináší zvýšený počet klientů a u některých projektů nám navíc garantuje prodej sedmdesáti až osmdesáti procent bytových jednotek do termínu kolaudace. Pokud se prodej nevydaří, skoupí byty spolupracující AAA Realitní fond a přes realitní kancelář postupně doprodá. My se tak zbavujeme velké části rizika a uvolňujeme si prostor k financování dalších projektů,“ potvrdil Daniel Havlík, předseda představenstva developerské společnosti DOB-Invest.

V současné době je stále ještě vysoká poptávka po takzvaných startovacích bytech. Ty vyhledávají převážně mladí lidé. Často jsou podobné byty vyhledávány klienty jako investice za účelem jejich dalšího pronájmu. Nejdůležitějším kritériem je cena. Důležitými podmínkami jsou dále dostatek zeleně, místo kde by si mohly hrát děti, dostupnost školky, školy a podobně. Náročnějšího klienta osloví projekt s atraktivním umístěním například v centru města. Atraktivní jsou i lokality se svou historií a výjimečností. Naopak menšímu zájmu klientů se těší projekty, které jsou umístěny v hlučnějších lokalitách – ležící například v blízkosti dálnice. Velmi nízká je poptávka po cenově nadstřelených nemovitostech.

„Nový postup se nám osvědčil. Z developerských projektů v naší nabídce je dnes volných jen několik málo bytů. Typickým příkladem jsou Dobřichovice, kde je právě dokončená etapa výstavby téměř kompletně vyprodaná a z další zbývá jen devět ze 27 bytových jednotek. Termín dostavby je přitom určený až na září příštího roku. Jde o dobře zvolenou lokalitu a odpovídajícím způsobem nastavenou cenovou politiku,“ uzavřel ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

AAA Realitní fond je tvořený výkupem bytových jednotek v družstevním nebo osobním vlastnictví od klientů realitní kanceláře AAABYTY.CZ. Zajišťuje klientům rychlé jednání v případě zájmu o koupi nové nemovitosti. Tato strategie umožní například klientům zajímajícím se o developerský projekt, který bude dostavěn v delším časovém horizontu, svůj byt prodat realitnímu fondu a do dostavění nového bytu strávit zbývající čas ve stávající nemovitosti za tržní nájemné. Je to výhodné především pro rodiny, které se nechtějí zatížit vysokou hypotékou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).