Hlavní navigace

Společnosti MasterCard a NameProtect se spojily v boji proti zneužívání platebních karet

První alianci svého druhu v boji proti nelegálním aktivitám společností zneužívajících platební karty budou podporovat i federální orgány v USA.

Sdílet

Praha, 23. června 2004  – Společnosti MasterCard International a NameProtect, přední společnost zabývající se činností v oboru odhalování podvodů v prostředí internetu, dnes oznámily, že spolupracují na programu razantního postupu proti ilegálním internetovým činnostem.

Nová aliance se stane velmi účinnou zbraní v boji proti podvodům, které jsou založeny na tzv. „phishingu“ – tedy na krádeži identity a následném obchodování s ilegálně získanými čísly platebních karet v prostředí internetu.

Toto partnerství představuje zásadní posun ve způsobu, jakým se finanční instituce vypořádávají s nárůstem podvodů v oblasti plateb. Namísto pouhé reakce na internetové podvody a krádeže identity poté, co k nim dojde, budou společnosti MasterCard a NameProtect uplatňovat razantnější postup proti vlně internetové kriminality.

Ve spolupráci s federálními orgány ochrany zákona se program bude snažit o vyřazení internetových nástrojů a platforem, které zloději identity používají k nelegálnímu získání dat potřebných pro provedení podvodu s platební kartou (tedy např. číslo platební karty, její platnost, jméno držitele apod.). Na základě specielních postupů přitom budou tyto nelegální systémy odhaleny ještě předtím, než bude možné využít je ke krádeži osobních údajů nic netušících spotřebitelů. Úzká spolupráce s legislativními orgány pak zabezpečí stíhání elektronických zločinců v plném rozsahu platných zákonů.

Útočíme na krádeže identity přímo tam, kde podvody s platebními kartami vznikají a odkud se šíří, prohlásil Sergio Piñòn, první viceprezident divize MasterCard Global Security & Risk Services. Identifikujeme-li tyto ilegální organizované skupiny zabývající se výměnou čísel platebních karet a přispějeme-li k uzavření těchto virtuálních černých trhů platebních karet i adres, které jsou založeny výlučně za účelem krádeží osobních informací, můžeme ilegální činnost potlačit ještě předtím, než dojde k ohrožení účtů konkrétních osob.

Program by měl zabránit i tzv. phishingu. Jedná se o typ podvodu, při kterém využívají zločinné organizace podvodné e-maily a webové stránky s cílem přimět spotřebitele k vyzrazení osobních finančních informací. Podle nejnovějších údajů pracovní skupiny Anti-Phishing Working Group, jejímiž členy jsou i společnosti MasterCard a NameProtect, došlo jen v dubnu v USA k 1 125 jednoznačně zaměřeným útokům na osobní data spotřebitelů. V mnoha případech tyto a další druhy podvodů páchají zločinci, kteří nakupují a prodávají čísla karet a další osobní informace prostřednictvím skrytých internetových diskusních fór.

V rámci partnerství bude společnost NameProtect využívat svoji špičkovou technologii a systémy pro sledování aktivit na internetu a pro nepřetržité sledování doménových jmen, webových stránek, on-line diskusních fór či e-mailového spamu tak, aby bylo možné včas identifikovat internetové organizované obchodní skupiny. Následně bude společnost NameProtect podávat exkluzivní zprávy v reálném čase firmě MasterCard.

Společnost MasterCard bude moci hlásit ilegální webové stránky a další ilegální internetová fóra příslušným orgánům, jako je např. United States Secret Service, FBI (Federal Bureau of Investigation), U.S. Postal Service či Interpol. Prostřednictvím své služby MasterCard Alerts může firma MasterCard tyto informace poskytovat okamžitě také 25 000 členských finančních institucí platebního systému MasterCard, jež je mohou použít na ochranu sebe i milionů držitelů jimi vydaných platebních karet.

Kromě přímého boje proti nelegálním aktivitám s platebními kartami nabízí společnost MasterCard International také specializovaná řešení členským finančním institucím platebního systému MasterCard. Jedná se například o systém bezpečného placení v prostředí internetu MasterCard SecureCode či o možnost vydávání tzv. virtuálních platebních karet.

MasterCard SecureCode je globálně distribuovaný systém pro bezpečné platby v prostředí internetu. MasterCard SecureCode je dostupný pro transakce s kreditními i debetní kartami MasterCard a Maestro. Do programu je v současné době zapojeno více než 9 000 obchodníků a 2 500 bank z celého světa. Držitel karty, který chce nakupovat na internetu a platit svou platební kartou MasterCard, se zaregistruje u své banky a získá tak jedinečný osobní kód pro ověření jeho identity při elektronických transakcích. Při nákupu v internetovém obchodě podporujícím MasterCard SecureCode je pak po odeslání obědnávky držitel karty automaticky vyzván k zadání osobního tajného kódu – obdobně jako u zadání PIN při běžných transakcích. Zabezpečené spojení zajistí důvěru majitelů karet v ochranu jejich účtu, zatímco vydavatel karty a obdhodník mají jistotu o identitě osoby, která transakci realizuje.

Internetoví obchodníci, kteří podporují MasterCard SecureCode, budou navíc zvýhodněni změnou pravidel pro akceptaci karet MasterCard – při použití SecureCode bude obchodníkům garantováno proplacení jejich pohledávek za odebrané zboží či služby i v případě, že držitel karty reklamuje transakci s odůvodněním, že ji nezrealizoval. Tento typ podvodů přitom v současnosti představuje 70 % všech zpětných úhrad v elektronickém obchodování.

Virtuální platební karta je ideálním produktem pro banky, které standardně vydávají platební karty blokované pro použití v internetovém prostředí či pro použití při telefonních objednávkách. Virtuální karta nemusí existovat ve fyzické podobě – držitel karty může získat pouze její číslo a další údaje potřebné pro provedení platby. Tyto karty navíc umožňují nastavení libovolného denního objemu transakcí či počtu autorizovaných transakcí. V České republice vydávají tento typ platební karty GE Capital Bank, Komerční banka a eBanka.

O společnosti NameProtect Inc.

Společnost NameProtect® je firmou působící v oboru ochrany majetku ve virtuálním prostředí, která poskytuje předním společnostem na celém světě služby odhalování digitálních podvodů a zpravodajství o elektronických trzích. Pomocí své vyspělé technologie pro sledování a analýzu internetu společnost NameProtect poskytuje informace, které jsou životně důležité pro ochranu značkových aktiv, pro nalezení přesměrovaných příjmů a pro zjišťování internetových krádeží identity a podvodů v dnešní globální ekonomice.

Společnost NameProtect byla založena v roce 1997, sídlí v Madisonu ve státě Wisconsin a je v držení soukromých vlastníků. Další informace o společnosti NameProtect lze získat z webové stránky firmy na adrese http://www.nameprotect.com.

O skupině MasterCard International

MasterCard International je vedoucí světový platební systém poskytující širokou škálu inovativních řešení, která podporují členské banky při poskytování debetních, kreditních, business-to-business a dalších platebních programů. Společnost MasterCard International řídí portfolio známých, široce přijímaných značek platebních karet MasterCard, MasterCard Electronic a Maestro a poskytuje své služby finančním institucím a zákazníkům ve 210 zemích světa. Její ceněná reklamní kampaň Priceless, která v současné době běží ve 45 jazykových mutacích v 96 zemích světa, dává značkám MasterCard skutečně globální dosah. Další informace o společnosti získáte na jejích webových stránkách na adrese www.mastercardinternational.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).