Hlavní navigace

Společnost Enterprise Investors oznamuje investiční plány svého nejnovějšího fondu Polish Enterprise Fund VI

Enterprise Investors (EI), největší private equity investor ve střední a východní Evropě, oznámila investiční plány svého nového fondu Polish Enterprise Fund VI (PEF VI). PEF VI s celkovými investičními prostředky 658 miliónů eur je největším private equity fondem, který se kdy orientoval na střední a východní Evropu.

Sdílet

PEF VI byl zřízen v září minulého roku. Do nového fondu v celkové výši 658 miliónů eur, partneři společnosti EI vložili 1,25 procent vlastních zdrojů. Poptávka ze strany existujících i nových investorů byla silná a zájem o fond dvojnásobně převýšil jeho upisovanou hodnotu. Mezi investory, kteří do fondů EI investují opakovaně, patří AlpInvest, CalPERS, EIF, HarbourVest, LGT Capital Partners, MetLife, Partners Group a další mezinárodně uznávané finanční instituce. Novými partnery jsou Adams Street Partners, Allianz Private Equity Partners, Bregal, HRJ Capital, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Pantheon, SUVA a Wilshire. Evropští investoři tvoří 65 procent fondu a američtí investoři vložili 35 procent prostředků.

Polish Enterprise Fund VI se zaměřuje na investice do středně velkých firem a na transakce vyžadující rozvojový kapitál. Fond se zajímá o společnosti v těch sektorech, ve kterých má EI značné zkušenosti – tedy maloobchod a spotřební zboží, průmyslová výroba, podnikatelské a finanční služby, média a telekomunikace, IT, farmaceutický průmysl a zdravotnictví.

Nový fond se zaměřuje na projekty odkupu a financování rozvoje firem ve všech zemích střední a východní Evropy. Součástí naší strategie jsou další aktivity v České republice, kde jsme už úspěšně investovali do společnosti Grisoft, která je dodavatelem antivirového bezpečnostního softwaru. Máme v plánu stavět na naší schopnosti navazovat skvělé dlouhodobé vztahy s podnikateli a manažerskými týmy, které mají zájem o manažerský kapitálový vstup do firem. Investice nejnovějšího fondu se budou pohybovat v rozpětí 20 až 100 miliónů eur na jednotlivou společnost a vítáme nové návrhy z České republiky, řekl Dariusz Prończuk, Managing Partner společnosti Enterprise Investors.

Nový fond EI se podobně jako jeho předchůdci zaměří na Polsko, Rumunsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Slovinsko a pobaltské země – Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Navíc bude Polish Enterprise Fund VI prvním fondem společnosti Enterprise Investors, který bude aktivně vyhledávat investiční příležitosti také na Ukrajině a v Chorvatsku.

Společnost Enterprise Investors tvoří tým 30 investičních odborníků, z toho 13 partnerů, kteří pracují v jejích kancelářích ve Varšavě, Bukurešti, Bratislavě a New Yorku.

Společnost je od svého založení v roce 1990 průkopníkem private equity investování ve středoevropském regionu a za posledních 17 let dosáhla mimořádných investičních výsledků. Po uzavření PEF VI, dosáhl celkový objem prostředků získaných fondy EI 1,6 miliardy eur. Private equity fondy, spravované společností Enterprise Investors, dosud investovaly 1 miliardu eur do 104 společností napříč mnoha sektory v Polsku, Rumunsku, Česku na Slovensku a v Bulharsku.

Enterprise Investors ukončila investice v 88 společnostech, přičemž celkový objem realizovaného výnosu přesáhl 1,2 miliardy eur. Jen v letech 2005–06 série úspěšných ukončení investic vygenerovala společnosti výnos zhruba 460 miliónů eur.

Firma EI v roce 1995 jako první finanční investor v Polsku uvedla společnost na burzu a dokončila 24. primární emisi akcií (IPO) na Varšavské burze cenných papírů (Warsaw Stock Exchange). Výnosy z ukončených investic z veřejných trhů tvoří více než 45 procent celkových realizovaných výnosů firmy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).