Soutěž podnikatelských nápadů vyhrála flexibilní bruska

V soutěži Poštovní spořitelna Milionový nápad, kterou organizuje Institut rozvoje podnikání (IDE) při VŠE v Praze, vyhrál Petr Froněk s projektem Flexicat. Jeho cílem je vývoj a výroba speciálních nástrojů pro úpravu velkých a zakřivených ploch, které budou využitelné ve všech oblastech průmyslu.

Sdílet

Soutěže Poštovní spořitelna Milionový nápad se letos zúčastnilo 174 projektů

Druhý se umístil František Churý s projektem Keepinhead.com, který se zaměřuje na novou formu výuky jazyků, a na třetím místě Stanislav Richter s projektem školního svačinového systému Snacker. Do druhého ročníku soutěže se celkem přihlásilo 174 projektů. Vítězům soutěže byly rozdány ceny v celkové hodnotě 380 tisíc korun, v současné době navíc probíhají jednání předkladatelů projektů s investory.

Při hodnocení projektů jsme neposuzovali formální zpracování, ale pouze obsah, takže se mohl zúčastnit úplně každý člověk se zajímavým nápadem i bez předchozích podnikatelských zkušeností. Díky partnerům soutěže a spřízněným investorům jsme mohli vítězným projektům nabídnout nejen zpětnou vazbu na jejich projekty, ale i finanční a materiální podporu pro uvedení jejich nápadů do praxe, řekl Miroslav Křížek, ředitel Institutu rozvoje podnikání (IDE), který soutěž organizoval.

Desetičlennou porotu soutěže, v které zasedali úspěšní podnikatelé, manažeři firem, ale i zástupci akademické půdy a médií, nejvíce zaujal projekt Flexicat. Jde o nové nástroje, jejichž základní ideou je částečně flexibilní deska, která je pomocí soustavy vahadel po celé délce rovnoměrně přitlačována k tmelené nebo broušené ploše. Tím vytváří při tmelení nebo broušení téměř ideální zakřivení plochy. Hlavní výhodou těchto nástrojů je vysoká kvalita, úspora tmelícího materiálu a podstatné urychlení celého technologického procesu tmelení a broušení.

Technologii a prototypy nástrojů jsme poprvé představili na veletrhu lodí BOOT 2007 v Německém Düsseldorfu, kde se setkala s příznivými ohlasy ze strany odborné i laické veřejnosti. S prototypem jsme rovněž uspěli v mezinárodní soutěži Red dot design awards 2008. Možnost využití se jeví hlavně v loďařském průmyslu, výrobě a opravárenství dopravní techniky, výrobě modelů a forem, autoopravárenství, zpracování kompozitních materiálů a podobně. Z geografického hlediska není trh nijak omezen, řekl Petr Froněk, předkladatel projektu Flexicat.

Na druhém místě se umístil projekt Keepinhead.com určený pro výuku jazyků. Tento nápad v sobě spojuje výhody výuky přes internet a PC a přidává k nim aplikaci na mobilních telefonech. Díky vzájemné synchronizaci se tak každý může učit i na cestách, například v MHD nebo ve vlaku. Produkt je možné používat zdarma díky propojení s reklamou a využívá i napojení na sociální sítě Facebook, MySpace a další.

Třetí místo obsadil projekt Snacker. Jde o službu školního svačinového systému, která umožňuje rodičům a jejich dětem objednávat si on-line zdravé a čerstvé školní svačiny, které jsou v určené dny doručované dětem přímo do školy. Na dalších místech v první desítce se umístily například projekty internetového portálu pro automatickou analýzu pravosti digitálních obrazových dokumentů, pěstování biomasy za účelem výroby tepla a elektrické energie v elektrárnách, nové patentované směsi z plastů nahrazující beton a další.

Cílem soutěže Poštovní spořitelna Milionový nápad je podporovat podnikavého ducha u vysokoškolských studentů i u celé české veřejnosti. Nedávný průzkumu Institutu rozvoje podnikání (IDE) mezi vysokými školami ukázal, že téměř polovina vysokoškolských studentů by chtěla po skončení studia podnikat. Brání jim v tom však nedostatek finančních prostředků a zkušeností. To je i důvodem, proč okolo 84 procent z nich raději při studiu pracuje v rámci hlavního nebo vedlejšího úvazku či brigády.

Generálním partnerem letošního ročníku soutěže byla Poštovní spořitelna. Hlavními partnery byli Telefónica O2 a LG Electronics CZ. Dalšími partnery soutěže byli Advokátní kancelář Vyroubal Krajhanzl Školout & spol., Chamr & Partners a společnost Grada. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen proběhlo 27. května 2009 v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze.

Přehled deseti nejlepších projektů:

1. místo FLEXICAT – Petr Froněk

Vývoj a výroba speciálního nářadí a nástrojů pro úpravu velkých a zakřivených ploch na základě vlastního chráněného technického řešení a uplatnění těchto nástrojů a technologie na globálním trhu.

2. místo Keepinhead.com – František Churý

Jde o velmi inovativní, variabilní produkt pro výuku jazyků – především slovíček, frází a vět. Za námi jsou tisíce hodin utajeného vývoje a příprav.

3. místo Snacker, školní svačinový systém – Stanislav Richter

Školní svačinový systém je služba, která umožňuje rodičům a jejich dětem online objednávky zdravých, chutných, čerstvých a bezpracných školních svačin doručovaných v určené dny dětem přímo do školy. Snaží se o komplexní řešení dopoledního stravování dětí během školní výuky a tak o zlepšení jejich současných, alarmujících stravovacích návyků.

4. místo Photoforens.com – Babak Mahdian

Internetový portál pro automatickou analýzu pravosti digitálních obrazových dokumentů. Photoforens.com bude poskytovat nejlepší dostupné matematicko-výpočetní metody v online formě s jednoduchým a přátelským rozhraním.

5. místo WOOD ENERGY – Matěj Bydžovský

Projekt rozvádí myšlenku cíleného pěstování biomasy na výmladkových plantážích rychle rostoucích dřevin za účelem produkce dřevní hmoty pro výrobu tepla a elektrické energie v elektrárnách.

6. místo Zpracování plastu – Erik Maca

Patentovaná směs z plastů nahrazující komplexně beton. Tepelná izolovatelnost osmkrát vyšši proti cihle. Dalšími vlastnostmi je voduvzdornost a sanace mokrých objektů (památky), bez výrazných zásahů do původní stavby. Využití odpadů s možností recyklace drcením a promýváním.

7. místo LEDOVÉ KOSTKY S OVOCEM – Taťána Višková

Výroba a distribuce ledových kostek s ovocem a barevných ledových kostek.

8. místo Embrae – minivozidlo do velkoměsta – Lukáš Brus

Projekt prezentuje koncepci malého jednosedadlového dopravního prostředku pro rychlý pohyb přehuštěnými centry měst. Nabízíme know-how, tým odborníků a vhodnou lokalitu pro vývoj a výrobu vozidla, které uspokojí nově vznikající poptávku v bohatých metropolích.

9. místo ClueIt Zvýšení potenciálu publikovaných článků – Zdeněk Vrbka

Projekt reaguje na potřebu čtenářů internetových serverů vyhledat nově publikované články na téma, které daného čtenáře aktuálně zajímá a současně na potřebu publikačních portálů cíleně doručit nově publikovaný článek čtenáři. Oproti existujícím řešením přichází projekt s novým jednoduchým přístupem, který přináší vysokou přidanou hodnotu.

10. místo Expresní lékárna – Pavel Kalina

Expresní rozvoz léků pro akutní potřebu pacientů, kteří si nemohou nebo nechtějí lék sami vyzvednout v lékárně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).