Hlavní navigace

Směrnice o zdaňování úspor

Koncem září vstoupila v České republice v platnost smlouva o zdanění úspor fyzických osob mezi Českou republikou a Nizozemským královstvím. Česká republika tak postupně zavádí do svého právního řádu směrnici EU o zdaňování úspor. Ta zavádí tzv. princip automatické výměny informací, spočívající v povinnosti institucí vyplácejících úroky informovat ministerstvo financí ve státě rezidence fyzické osoby o výši těchto úrokových příjmů. Tato změna by měla omezit dosavadní praxi, kdy čeští majitelé bankovních účtů v některých zahraničních zemích využívali vyšší důvěrnosti údajů (české úřady neměly možnost zjistit stavy a pohyby na jejich zahraničních účtech).

Sdílet

Některé členské státy EU (Belgie, Lucembursko, Rakousko), závislá území Velké Británie a Nizozemska a také např. Lichtenštejnsko či Švýcarsko, ale mají vzhledem k odlišnostem jejich daňových předpisů povolenu výjimku, a mohou místo této informační povinnosti provádět srážku daně z vypláceného úrokového příjmu. Sazba této daně se během přechodného období postupně zvyšuje z 15 % v současnosti až na 35 % v roce 2011. Občané ČR vlastnící účty v těchto zemích, kteří se srážkové dani budou chtít vyhnout, musí výslovně schválit poskytování informací o svých úrokových příjmech v rámci automatické výměny informací, ztrácí tak ale výhodu vyšší důvěrnosti údajů o svých účtech.

Zdanění úrokových příjmů v těchto zemích je ale podle Michala Sailera, mezinárodního daňového specialisty společnosti ASSET TAX, a. s., možné i nadále předejít i při zachování všech výhod vyšší důvěrnosti. „Zmíněná novinka se vztahuje jen na fyzické osoby, založením vhodné právnické osoby a převedením prostředků na její účet se lze uplatnění tohoto ustanovení vyhnout,“ vysvětluje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).