Hlavní navigace

Skupina RZB vykázala loni dvojnásobný růst zisku na 706 milionů eur

Rakouská finanční skupina Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB), jejíž součástí je i Raiffeisenbank a.s. v České republice, loni zaznamenala pátý rekordní výsledek v řadě. Čistý zisk skupiny se více než zdvojnásobil, celková aktiva vzrostla o pětinu. Skupina dále posilovala svou pozici v Rakousku a regionu střední a východní Evropy.

Sdílet

Čistý zisk před zdaněním podle mezinárodních účetních standardů vzrostl za loňský rok o 105,5 procenta na 706 milionů eur. „Výsledky odrážejí úspěšnou strategii skupiny. RZB je nejen zisková, ale roste rychleji než trh a tím dále posiluje svou pozici v Rakousku i střední a východní Evropě,“ uvedl předseda představenstva RZB Walter Rothensteiner. Celková aktiva skupiny meziročně vzrostla o 21 procent na 67,9 miliardy EUR.

Zisk banky po zdanění vzrostl o 107 procent na 447 milionů EUR. Kromě prudkého nárůstu zisku banka zaznamenala výrazná zlepšení i ve vývoji základních poměrových ukazatelů. Poměr výnosů a nákladů klesl přes vysoké náklady na rozvoj sítě ve střední a východní Evropě o téměř pět procentních bodů na 59,4 procenta. Návratnost kapitálu vzrostla na 27,4 procenta z předchozích 15,5 procenta.

S pokračujícím rozvojem se dále rozšiřuje počet zaměstnanců skupiny. Ke konci roku RZB zaměstnávala 25.323 pracovníků, což představuje meziroční nárůst o 20 procent. Z celkového počtu téměř 23 tisíc lidí pracuje v dceřiných společnostech ve střední a východní Evropě.

Výborné výsledky loni zaznamenala i společnost Raiffeisen International, která ve skupině RZB odpovídá za region střední a východní Evropy. Celková aktiva této společnosti vzrostla o 44 procent na 28,9 miliardy eur. Celkový zisk před zdaněním vzrostl o 24 procent na 342 milionů EUR. Celkový počet poboček v regionu vzrostl téměř o 200 na 916. Skupina v regionu obsluhuje zhruba pět milionů klientů, zatímco na konci roku 2003 to bylo 3,2 milionu.

Akcie Raiffeisen International se v pondělí začaly obchodovat na vídeňské burze. Podle vydaného objemu akcií se emise stala největším primárním úpisem (tzv. IPO) v rakouské historii. Banka na trh uvedla téměř 30 milionů akcií v objemu blížícím se jedné miliardě eur. Zájem investorů byl obrovský, akcie byly 22× přeupsány a v první den obchodování posílily o více než 27 procent.

Skupina RZB působí v součásti na 16 trzích regionu prostřednictvím 15 dceřiných bank a množství specializovaných společností a reprezentačních kanceláří.

Tomáš Kofroň
Raiffeisenbank a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).