Hlavní navigace

Skupina ČSOB reaguje na potřebu rekonstrukce infrastruktury darem 10 milionů Kč na vládní povodňové konto

Sdílet

Skupina ČSOB odpověděla na výzvu vlády adresovanou firmám a převedla na vládní povodňové konto 10 milionů Kč. Finanční dar je jednou z několika různých iniciativ, kterými se Skupina firem ČSOB snaží ulevit záplavami postiženým lidem a regionům. Na vládní konto putovaly finanční dary z banky a z Českomoravské stavební spořitelny. Mezi iniciativy Skupiny ČSOB patří jak charitativní dary občanským iniciativám, tak komerční aktivity se zvýhodněnými (preferenčními) sazbami, s odkladem splátek úvěrů či rušení poplatků za určité služby poskytované v zaplavených regionech.
Největší část charitativních darů Skupiny ČSOB směřuje na povodňová konta „SOS Povodně“ (založené Nadací Člověk v tísni při České televizi) a „Pomoci může každý“ (založené nadací ADRA) a na účet Výboru dobré vůle vedená v ČSOB. Dosud – v závislosti na identifikaci okamžitě realizovatelných projektů – odchází na zmíněná konta z banky, PIAS a OB Heller 11,5 milionů Kč. Banka sama rovněž přispívá na každou korunu vloženou občany na uvedená konta deseti haléři ze svých zdrojů.
Vedle toho se Skupina ČSOB snaží nabídnout za zvýhodněnou sazbu či bez poplatku či v podstatně zkráceném termínu zvláštní služby lidem v povodněmi postižených regionech.
IPB Pojišťovna vyplácí zálohy na pojistné plnění do výše až 40% škody během dvou dnů. Pokud je velkou vodou postižena nemovitost, která je financována hypotékou, ČMHB umožní klientovi, aby až 150 tisíc Kč z vinkulovaného pojistného dostal přímo na svůj účet.
Českomoravská stavební spořitelna (Liška) nabízí těm, kdo u ní spoří, překlenovací úvěry k odstraňování škod na domech a bytech se sazbou 4,3 až 5,9% (tedy o dva procentní body pod aktuální nabídkou trhu) a ČSOB může zase poskytnout „povodňové úvěry“ se splatností až 7 let za preferenční sazbu od 7,9% (tj. o 4 až 5% pod úrovní spotřebitelských úvěrů). Za takové úvěry lze obměnit zničený nábytek či spotřební zboží.
Povodňové úvěry ČSOB jsou poskytovány s odkladem splátek od šesti až do 24 měsíců.
Podobná úleva je nabízena klientům čerpajícím hypotéční úvěry. Ve Skupině ČSOB poskytuje hypotéky Českomoravská hypotéční banka (ČMHB). Individuální splátkový kalendář, který mají klienti možnost sjednat, jim má pomoci lépe překonat nejhorší týdny po povodních. Nové hypotéční úvěry mohou být za určitých okolností sjednány u ČMHB bez poplatků za zpracování, expresní vyřízení či za ocenění zástavy. Milionová hypotéka tak například může zlevnit až o 17 tisíc Kč.
Na úvěry s preferenčními sazbami vyčlenila Skupina ČSOB zatím celkem 1,25 miliardy Kč.
Skupina ČSOB nabízí úvěrové či leasingové výhody i malým a středním firmám, obcím a stavebním družstvům. Povodňové úvěry či leasing bez akontace (u firmy ČSOB Leasing) jsou poskytovány s odkladem splátek; u leasingu na 3 měsíce, u úvěrů od 6 měsíců do dvou let. Utrpěl-li klient „totální škodu“ na leasovaném předmětu (autě, strojích apod.), nabízí se možnost pořídit předměty nové, přičemž výše leasingových splátek je snížena o vyplacené pojistné plnění.
Charitativní dary mohou usnadnit život občanům v horizontu několika týdnů, pomoc státu ulehčí start do nové etapy života, komerční úvěry, hypotéky a leasing rozšiřují možnosti rychleji vrátit věci do původního stavu. Teprve rozumná kombinace všech technik umožní rozložit zátěž způsobenou povodněmi do dlouhodobého horizontu a rychleji překonat tragické povodňové dny.

Milan Tománek
výkonný ředitel
Řízení komunikace Skupiny ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).