Hlavní navigace

Škrty v rozpočtu a negativní vliv na akcie Tatry. Unipetrol a mimořádná valná hromada

Informace o českém akciovém trhu RM-SYSTÉM.

Sdílet

V uplynulém týdnu schválil antimonopolní úřad převod majoritního podílu akcií kopřivnické Tatry ze společnosti Terex do vlastnictví společnosti Blue River, která patří společnostem Vectra, Meadow Hill a KBC. Potvrzení akvizice ze strany antimonopolního úřadu mělo na akcie mírně pozitivní vliv, když během čtvrtečního obchodování posílily až k 125 Kč za akcii.

Otázkou stále zůstává, jestli se Tatra dočká vytoužené armádní zakázky, která měla být podepsána ještě v průběhu letošního roku. Chystané škrty ve státním rozpočtu se pravděpodobně dotknou i rozpočtu ministerstva obrany a zakázka na 555 nákladních automobilů za 6,8 miliardy Kč je tak vážně ohrožena. Vyplývá to z vyjádření náměstka ministra obrany Martina Bělíka. Podle něj armáda nákup vozů neruší, ale jen odkládá a do konce roku 2009 nebude pravděpodobně schopna nákup nových vozů vůbec rozběhnout. Akcie Tatry obchodované pouze na volném trhu RM-S uzavřely týden na 111,30 Kč.

Vyšší objemy obchodů zaznamenává v uplynulých dnech Telefónica O2 ve spojení s blížícím se rozhodným dnem pro výplatu dividendy. Poslední den, kdy musí mít akcionář cenné papíry Telefónica O2 na svém majetkovém účtu v SCP, aby měl nárok na letošní dividendu je 25. září 2006. Při uzavíracím kurzu 500 Kč činí aktuální dividendový výnos přesně 9%.

Společnost Goldenfrazil podala žádost o svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu. Podle zástupců vedení Goldenfrazil je důvodem netransparentnost prodeje Spolany a Kaučuku a špatný přístup k informacím týkajících se strategických záměrů Unipetrolu. Unipetrol nařčení odmítá, přesto se mimořádná valná hromada uskuteční 29. září 2006. Akcie společnosti se již delší dobu drží těsně nad 200 Kč a týden titul uzavřel na 201,60 Kč.

Až k hodnotě 830,10 Kč se v pátek vyšplhal závěrečný kurz akcií ČEZ. Asi nejdůležitější zprávou uplynulého týdne je prohlášení, podle kterého ČEZ začal závěrečný proces vstupu na varšavskou burzu, důvodem duálního listingu akcií je snaha společnosti zvýšit likviditu titulu a strategická pozice na polském trhu před očekávanou privatizací tamního energetického průmyslu. Připomeňme, že ČEZ již v Polsku vlastní elektrárny Elcho a Skawina, které koupil od americké společnosti PSEG Global.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.
8. září 2006

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).