Hlavní navigace

Škody způsobené víkendovou vichřicí odhadují České dráhy na desítky milionů

Perný víkend mají za sebou železničáři po celé republice. Na odstranění následků, hlavně odklizení spadlých stromů a opravy trolejí, pracovaly dnem i nocí stovky lidí. Kvůli popadaným stromům bylo během orkánu Emma postupně uzavřeno na čtyři desítky traťových úseků. Provoz byl průběžně obnovován a všechny tratě byly zprovozněny v neděli v 19:45.

Sdílet

Škody na majetku Českých drah a Správy železniční dopravní cesty jsou předběžně odhadnuty na 25 – 30 milionů korun, z toho 4,5 milionu představují škody na vozidlech.

Na základě zkušeností s orkánem Kyril, který se přes Česko přehnal loni, bylo v sobotu vyhlášeno „Opatření generálního ředitele Českých drah, a.s. k zabezpečení provozu v mimořádných povětrnostních podmínkách“. Díky zvýšenému úsilí stovek zaměstnanců drah se podařilo výrazně snížit škody a omezit střety vlaků s popadanými větvemi a stromy. Strojvedoucí byli včas spraveni o hrozícím nebezpečí, a ve 44 případech tak vlaky zastavily ještě před překážkou. Zatímco během loňského orkánu došlo k 57 případům střetů vlaku se stromem, tentokrát jich bylo jen 16 a vše se obešlo bez ohrožení zdraví cestujících nebo zaměstnanců. Vykolejení vlaku bylo zaznamenáno pouze jednou, a to na trati Rumburk – Krásná Lípa.

České dráhy děkují všem, kdo se během vichřice podíleli na organizaci železniční dopravy a odstraňování škod a médiím za vstřícnost a včasné informování veřejnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).