Hlavní navigace

Škody způsobené na neodklizených chodnících rostou, jakým způsobem je uplatnit?

[Tisková zpráva] Společně s ostatními škodami, které pojišťovna Generali zaznamenala v důsledku kalamity Daisy, vzrostl o 8% i počet pojistných hlášení, jež mají na svědomí neupravené chodníky a komunikace.

Sdílet

Způsobené škody překročily hranici sto tisíc korun a lze předpokládat, že podobné případy nahlásí obce a města pojišťovně Generali i v dalších dnech.

Jak postupovat v případě, že dojde ke zranění nebo materiální škodě na neupraveném chodníku, kterých je po celé ČR v důsledku sněhové kalamity stále mnoho? V první řadě je potřeba zjistit na obecním úřadě, kdo je majitelem či správcem chodníku či komunikace, kde k pojistné události došlo a neodkladně jej informovat. Ne vždy se totiž jedná o obec či město. Správce komunikace je povinen nahlásit pojistnou událost pojišťovně, u které má sjednané pojištění o odpovědnosti. Při samotném nahlášení je důležité upřesnit následující :

– kdo nárok uplatňuje

– doložení místo a čas vzniku škody

– popis situace, při které pojistná událost vznikla

– výpověď svědka, ve vážnějších situacích (obecné ohrožení) Policie ČR nebo obecní policie

– vyčíslení škody na zdraví, věci, ušlého zisku, apod.

– možné upozornění na spoluzavinění jiného subjektu

Konkrétní okolnosti vzniku škody jsou vždy posuzovány zcela individuálně.

Pojištění odpovědnosti za škodu – obecně, nikoliv přímo ve vztahu k odpovědnosti obcí za stav pozemních komunikací – nemůže pokrývat situace, kdy pojištěný vědomě porušuje svoje povinnosti včetně obecné preventivní povinnosti předcházení škodám a vzniklé škody cíleně přenáší na pojišťovnu. Generali je přesto připravena hradit škody na zdraví a majetku, jejichž příčinou byla neschůdnost chodníků v důsledku sněhu, ledu apod.

Odpovědnostní pojištění Generali kryje celou řadu dalších rizik, která jsou spojena s aktivitami provozovanými pojištěným subjektem. Na jejich základě společně s limitem pojistného plnění stanovuje Generali cenu pojistného. Kromě měst, obcí, krajů, apod. si tento druh pojištění sjednávají i jiné subjekty. Příkladem je unikátní pojištění odpovědnosti, které má u Generali uzavřeno Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), kryjící odpovědnost na všech akcích zaštítěných ČRDM.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).