Hlavní navigace

Situace na US akciových trzích ze dne 2.8.2006

Úterní obchodní den se na Wall Street z pohledu participantů trhu nevydařil a hlavní akciové indexy zaznamenaly korekční pohyby po růstu v závěru minulého týdne v řádu kolem -0,5% v případě blue chipového indexu DJIA, ovšem technologie neměly vyloženě svůj den a zaostaly za uzávěrem předchozího dne o -1,4%. Nastalou situaci na trhu lze hodnotit jako poměrně nepříznivou a změněnou, když se po reportu GDP v minulém týdnu zdálo, že ekonomika neporoste takovým tempem a tudíž nebude nutné dále posunovat úrokové sazby.

Sdílet

Ovšem včerejší makrodata ukázala, že nějaký rychlý závěr zdvihu sazeb zatím nelze očekávat, neboť Commerce Department oznámil, že tzv. personal-consumption expenditure price index (nezahrnující volatilní položky potraviny a energie) vzrostl v červnu o +0,2% (již třetí měsíc po sobě) a za posledních 12 měsíců realizoval celkový nárůst v hodnotě 2,4%, což je nejvyšší meziroční hodnota od jarních měsíců roku 1995. Rovněž tato cifra stojí nad FED stanovenou interní zónou jádrové inflace ve výši 2%. Po těchto informacích znovu vzrostla pravděpodobnost úpravy sazeb na jednání FOMC FED dne 8. srpna t.r. a to konkrétně z 32% šance na současných 43%.

Hlavní akciové indexy US trhů odrazily vzniklou situaci v těchto hodnotách: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 11125,73 bodů (-59,95 bodů, resp. –0,54%) s tím, že skupina akcií TOP 3 zahrnuje Merck (MRK), Pfizer (PFE) a Exxon Mobil (XOM), na druhé straně jsou tituly FLOP 3 ve složení General Motors (GM), Caterpillar (CAT) a IBM. Technologicky založený index Nasdaq Composite je na hladině 2061,99 bodů (-29,48 bodů, resp. –1,41%). Stejně tak v případě širšího indexu Standard and Poor´s 500 došlo ke korekci s hodnotou 1270,92 bodů (-5,74 bodů, resp. –0,45%). Zobchodované objem na burzách byly průměrné a shodovaly, neboť na NYSE bylo zobchodováno 1,7 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo stejné množství.

Na forexových trzích se cross rates EUR/USD pohybovaly kolem hranice 1,2813 a poměr JPY/USD byl na hranici 114,50.

Na komoditních trzích se v případě ropy odrazily zprávy ze Středního Východu v obavách ze zásob černého zlata. Ropa tak realizovala na NYMEX closing na kursu 74,91 USD za barel, což je jednotýdenní maximum. Pokud se jedná o zlato, to roste na NYMEX objektivně jako známý bezpečný přístav (safe heaven) a nachází se na ceně 652,40 USD za trojskou unci (+12 USD).

Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na kurs 101 3/32 % nominální hodnoty s výnosem 4,979 % p.a.

Podle ekonomického kalendáře nás dnes čeká jediný ukazatel, kterým bude přehled zásob ropy a derivátů z ní Crude Inventories k datu 28.7. t.r.

Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).