Hlavní navigace

Servis MeteoUNIQA pomáhá obcím připravit se na blížící vichřici nebo kroupy

[Tisková zpráva] Už půl roku využívají obecní klienti UNIQA pojišťovny bezplatný exkluzivní servis MeteoUNIQA.

Sdílet

Ten přináší včasné informace o blížícím se větším výkyvu počasí podle zadaného PSČ a zajišťuje tak nejcílenější informaci tohoto druhu. Preventivní hlášení dostávají starostové, záchranné a bezpečnostní složky v obcích formou SMS nebo e-mailu. Je na nich, aby aktuální varování využili pro informování obyvatelstva, účinnou lokální přípravu na blížící se extrémní počasí a pro koordinaci jednotlivých složek.

V posledních letech registrujeme stále častěji nečekané lokální pohromy způsobené počasím, které mají za následek velké materiální ztráty a někdy i újmu na zdraví. V obcích je hlavní odpovědnost za ochranu hodnot a organizaci preventivních nebo záchranných opatření na jejich starostech. UNIQA pojištěným obcím umožňuje registraci MeteoUNIQA, která jim posílá včasné a přesné varovné esemesky nebo e-maily s popisem druhu a času nástupu blížícího se výkyvu počasí. Současně také mají přístup na speciální webovou stránku www.meteo-varovani.cz, kde je souhrn všech aktuálních lokálních varování v příslušném barevném provedení podle očekávané síly nepřízně. Zástupci obcí mohou díky takovému přehledu lépe komunikovat a koordinovat opatření i mezi sebou navzájem.

Za šest měsíců fungování se do sytému zaregistrovala už více než třetina obcí pojištěných u UNIQA pojišťovny. Webové stránky mají průměrně více než 500 prokliků denně. Návštěvnost samozřejmě prudce stoupá po přijatém aktuálním varování. Například na přelomu listopadu a prosince 2010 bylo ohlášeno blížící se husté sněžení a vánice nad velkou částí České republiky, která přerostla následně skutečně ve sněhovou kalamitu na mnoha místech. Web www.meteo-varovani.cz v té době pomáhal více než 4.000 návštěv­níkům denně.

MeteoUNIQA informuje o blížících se vichřicích s rychlostí větru nad 100 km/h, bouřkách spojených se silným deštěm a/nebo krupobitím, intenzivních přívalových deštích od 30 mm za 6 hodin, novém sněžení nad 5 cm během 6 hodin a o namrzajícím deš­ti.

Zprávy mohou v případě jasnějšího vývoje počasí dorazit s předstihem jednoho dne nebo několika hodin, v případě náhlého obratu ve vývoji ale třeba jen několik desítek minut před vypuknutím nepohody. Vždy však dávají příjemci alespoň minimální náskok k přípravě.

Služba MeteoUNIQA funguje na základě nepřetržitého monitoringu vývoje počasí partnerské společnosti UBIMET International AG. Díky sofistikovanému software a operativní komunikaci přes e-mail nebo SMS může být varování vysláno kdykoli v okamžiku vyhodnocení rizika s potřebným předstihem pro jakoukoli lokalitu. Dosavadní uživatelé potvrzují, že přijaté předpovědi odpovídaly pozdější skutečnosti. Kromě obcí je MeteoUNIQA určena i privátním klientům UNIQA pojišťovny. Aktuálně ji využívá přes 30.000 lidí, kteří od spuštění v červenci 2009 do konce roku 2010 obdrželi celkem na 600.000 varovných zpráv (např. před krupobitím v srpnu 2010 s hodinovým předstihem informováno 20.000 klientů).


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).