Hlavní navigace

Senát posvětil novelu zákona o bankách, která znamená revoluci ve fungování Fondu pojištění vkladů

[Tisková zpráva] Senát na svém dnešním zasedání schválil vládní návrh novely zákona o bankách, který zásadně mění podmínky fungování Fondu pojištění vkladů (FPV).

Sdílet

Změny spočívají především v navýšení maximálních limitů pojištění vkladů, zkrácení lhůty pro zahájení výplaty náhrad pojištěných vkladů a navýšení příspěvků pojištěných finančních institucí. Nyní čeká návrh zákona pouze na podpis prezidenta.

Horní komora Parlamentu ČR schválila novelizované znění zákona o bankách. Nová právní norma, která je z části transpozicí evropské směrnice, zajistí sjednocení podmínek pro fungování Fondu pojištění vkladů s dalšími podobnými institucemi napříč Evropou.

Podstatou těchto harmonizačních kroků jsou tři zásadní změny. Z pohledu klientů asi nejdůležitější novinkou je navýšení limitů pojištění bankovních vkladů ze současných 50 000 eur na 100 tisíc eur. Vedle toho dojde také s platností od 1. 1. 2011 k navýšení částek a zkrácení intervalů pro odvody příspěvků jednotlivých pojištěných institucí do společného garančního fondu. Ovšem zcela zásadní novinkou, se kterou se nyní musí Fond pojištění vkladů vypořádat, je zkrácení lhůty pro zahájení výplat náhrad pojištěných vkladů ze 3 měsíců na 20 pracovních dnů.

Fond pojištění vkladů v závěru března dokončil výběrové řízení na dodavatele nového informačního systému, díky kterému bude FPV schopen rychle a efektivně komunikovat se všemi zapojenými institucemi a v případě potřeby bude schopen odstartovat výplaty náhrad vkladů v požadované 20denní lhůtě.  Vítězem soutěže se stala česká společnost Software602.

„Přípravy na spuštění pokračují podle plánu. Výběr dodavatele nového IT řešení pro nás byl jedním z nejdůležitějších úkolů a ten se nám podařilo splnit. Další podmínkou, nutnou k tomu, abychom mohli v přípravách pokročit, je schválení související legislativy. Rychlost ani úspěšnost tohoto kroku jsme však nebyli schopni přímo ovlivnit. Jsem proto velice ráda, že jak Poslanecká sněmovna, tak Senát pochopily důležitost tohoto dokumentu, a návrh zákona se podařilo schválit ještě v dubnu. Díky tomu budeme mít dostatek času pro precizní nastavení a otestování nového systému, který pomůže se zajištěním výplaty náhrad vkladů v požadovaném termínu,“ uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Podle směrnice Evropské komise by měl nový systém pojištění vkladů začít fungovat ve všech zemích Evropské unie nejpozději od 1. 1. 2011. Nyní čeká návrh novely zákona o bankách na podpis prezidenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).