Hlavní navigace

Se slevou lze cestovat do zaměstnání i do školy

České dráhy, a.s., nabízejí pro pravidelné cesty do zaměstnání několik typů traťových jízdenek s významnou slevou. Studenti pak mohou využít slevu vyhlášenou Ministerstvem financí ČR pro dojíždění do škol. V některých oblastech lze navíc cestovat s předplatními jízdenkami integrovaných dopravních systémů, kdy stačí jeden doklad pro více dopravců, například pro vlaky ČD, městské autobusy a tramvaje.

Sdílet

Úspora při cestě do zaměstnání

Při pravidelných cestách do zaměstnání lze využít předplatní traťové jízdenky. ČD nabízejí jízdenky na jeden týden, měsíc nebo celé čtvrtletí (3 měsíce). Jízdenku lze vydat s jakýmkoliv prvním dnem platnosti, cestující tak nejsou omezeni podle kalendářního období. Traťové jízdenky pro osoby starší 15 let jsou navíc přenosné a platí pro opakované cesty po dané trati. Lze je tak využít i pro více cest v jednom dni. Traťové jízdenky lze zakoupit pro 1. i 2. třídu. Novinkou letošního léta je významná sleva u traťových jízdenek pro 1. třídu. Cena za čtvrtletní jízdenku v 1. třídě je totiž srovnatelná s cenou tří měsíčních jízdenek ve 2. třídě.

Úsporu při využití traťových jízdenek si lze ukázat například na čtvrtletní jízdence. Ve 2. třídě zaplatí cestující za 3 měsíce dojíždění do práce na kratší trati 16 – 20 km 1 296 Kč (při cca 50 pracovních dnech a 100 cestách do a ze zaměstnání vyjde jedna cesta na 12,96 Kč), na středně dlouhé trati 51 – 60 km je to 3 110 Kč (jedna cesta vyjde na 31,10 Kč), a na dlouhou vzdálenost kupříkladu 101 – 110 km, což odpovídá cestě z Ústí nad Labem či Pardubic do Prahy, stojí čtvrtletní jízdenka 5 184 Kč (jedna cesta vyjde na 51,84 Kč). V 1. třídě zaplatí cestující za stejné období a stejné vzdálenosti 1 426 Kč (14,26 Kč / cestu), 3 421 Kč (34,21 Kč / cestu) nebo 5 702 Kč (57,02 Kč / cestu). Jízdenky jsou přenosné a lze je využívat pro opakované cesty, jedna cesta tedy může vyjít ještě levněji.

Žákovské a studentské jízdné

ČD zavádějí na základě cenového výměru MF ČR slevy pro žáky a studenty do 26 let. Dráhy nabízejí vyšší slevu, než která je vyhlášena státní regulací. Zatímco pro žáky do 15 let má být sleva 62,5 % z obyčejného jízdného, ČD nabízejí slevy kolem 70 % a navíc u traťových jízdenek uznají jejich platnost i mimo dny vyučování, tedy v sobotu a v neděli. Pro studenty ve věku 15 – 26 let požaduje stát slevu ve výši 25 % z obyčejného jízdného, naše společnost jim poskytne slevu ve výši 50 – 57 % a traťové jízdenky zvýhodní obdobně jako je tomu u žáků do 15 let. K získání slevy je třeba mít průkaz potvrzený školou a jedním z dopravců. Viz naše tisková zpráva ze dne 19. srpna 2004.

Rozšiřuje se nabídka integrovaných dopravních systémů

ČD jsou aktivně zapojeny do systému integrované dopravy v mnoha regionech ČR. V těchto integrovaných dopravních systémech lze zakoupit zvýhodněné předplatní jízdenky, které platí nejen ve vlacích, ale také v dalších dopravních prostředcích zapojených dopravců. Jde například o meziměstské a městské autobusy, v některých městech o tramvaje a trolejbusy a v Praze také o metro. Díky integraci je pak cestování veřejnou dopravou cenově výhodné. Vlaky ČD jsou v mnoha případech páteří systému a například v Praze jde v mnoha relacích o nejrychlejší spojení do centra města. Integrované dopravní systémy se zapojením ČD fungují například ve Zlíně, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, v Plzni, Praze a Středočeském kraji, na Pardubicku a Královéhradecku, kde došlo k dalšímu rozšíření celého systému na další tratě.

Petr Šťáhlavský
tisk. odd. ČD, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).