Z terénního průzkumu podmínek pro žadatele o malé půjčky či úvěry u bankovních i nebankovních institucí v celé České republice, který sdružení SPES uskutečnilo počátkem roku, totiž podle předsedkyně rady sdružení Andrey Běhálková vyplynul jeden alarmující závěr: „U drtivé většiny zkoumaných subjektů je buď absolutně nemožné, nebo velmi obtížné získat k podrobnému prostudování domů příslušné smluvní dokumenty týkající se úvěrů a půjček. Téměř ve všech případech byly nejdříve od našich pracovníků vyžadovány osobní údaje a ochota poskytnout k prostudování příslušnou smlouvu ještě před jejím vyplněním klientem byla velmi nízká nebo žádná,“ uvedla Běhálková.
Podle sdružení SPES je tato praxe pro klienty, žádající o půjčku či úvěr, značně stresujícím faktorem, který může vést k tomu, že podepíší smluvní dokument, aniž by přesně věděli, k čemu se tím zavazují. To může být později příčinou jejich majetkové či finanční nouze, neschopnosti splácet a neschopnosti vyrovnat se případnými z toho vyplývajícími sankcemi. Taková situace není podle sdružení ani v zájmu klienta-dlužníka, ani v zájmu žádné věřitelské instituce.
„Vzhledem k tomu jsme se rozhodli vyzvat všechny bankovní i nebankovní instituce na trhu, aby na internetu nebo jinou vhodnou formou zveřejnily své smlouvy o půjčkách či úvěrech a přispěly tak ke kultivaci a zprůhlednění podmínek pro poskytování finančních půjček a úvěrů občanům. Máme na mysli zveřejnění v takovém smyslu, který zaručí, že si každý potencionální žadatel o půjčku bude moci příslušnou smlouvu prostudovat v klidu svého domova a porovnat ji s obdobnými dokumenty ostatních subjektů na trhu, aby následně mohl přijmout kvalifikované rozhodnutí, kde a za jakých podmínek bude o půjčku či úvěr žádat,“ vysvětlila Běhálková.
Reakci, se kterou se výzva setká, chce sdružení zveřejnit na semináři v Poslanecké sněmovně, jehož uspořádání plánuje na polovinu května. „Věříme, že vzhledem k tomu, že všechny subjekty na trhu neustále proklamují snahu o zlepšování servisu pro vlastní klienty naší výzvě vyhoví, a my budeme na semináři moci konstatovat, že vývoj v této oblasti směřuje správným směrem,“ zdůraznila Běhálková.
Sdružení již uspořádalo o zadlužování občanů dva semináře v Parlamentu České republiky. První, pod názvem „Sociální aspekty řízení osobních financí“ proběhl pod záštitou senátora Roberta Koláře v Senátu PČR 18. října 2005. Druhý seminář pod názvem „Možnosti finančního vzdělávání v ČR“ sdružení uspořádalo 17. února 2006 pod záštitou předsedy Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny PČR Ing. Miloslava Vlčka v Poslanecké sněmovně.
Cílem občanského sdružení SPES je poskytovat poradenství lidem ohroženým majetkovou nouzí, či se již s tímto problémem potýkajících, a realizovat projekty finančního vzdělávání.