„První seminář byl věnován řízení osobních financí, druhý finančnímu vzdělávání a dalším tématem bylo konkrétní řešení situací předlužených domácností. V logickém sledu následuje seminář o ochraně dlužníka a vymáhání pohledávek, což je další stupeň v celém procesu problematiky předlužení,“ uvedla Andrea Běhálková, předsedkyně Rady Sdružení SPES, které akci pořádá.
Na semináři kromě p. předsedy Vlčka vystoupili ještě Ing. Milan Šimáček, náměstek ministra financí, prof. Dr. Jan Frait, vedoucí referátu finanční stability ČNB, JUDr. Věra Knoblochová z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Olga Němečková, PhD., z Kanceláře veřejného ochránce práv, JUDr. Josef Vít z České komory rozhodců a JUDr. Dalimil Mika z Exekutorské komory ČR. Všichni hosté hovořili o zadlužování občanů z hlediska jejich působnosti. Např. JUDr. Věra Knoblochová z MPO promluvila o návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o smlouvách o spotřebitelském úvěru, prof. Dr. Jan Frait z ČNB informoval o nejnovějších statistických údajích o zadluženosti obyvatel ČR.
Předsedkyně Rady Sdružení SPES Andrea Běhálková rovněž informovala o výsledcích druhého terénního průzkumu na trhu drobných půjček a úvěrů v České republice, který sdružení uskutečnilo v prosinci 2006 a lednu 2007. Průzkum potvrdil neochotu věřitelských společností poskytovat klientům smluvní dokumenty k podrobnému prostudování mimo provozovnu či místop jednání. „Opět se ukázalo, že zkoumané subjekty v drtivé většině hledají co nejvíce argumentů pro to, aby nemusely klientům zapůjčit smluvní dokumentaci k prostudování domů. Největší problémy nastaly u jedné nebankovní společnosti poskytující drobné úvěry na střední Moravě. Jelikož se terénní pracovník obával podepsat smlouvu kvůli řadě rizikových ustanovení a nutnosti uvádět soupis osobního majetku k zástavě, bylo nutné smlouvu utajeně vyfotografovat. Následující den navíc obdržel terénní pracovník nepříjemný telefonát manažera společnosti, který se snažil zjistit, proč si chtěl klient smlouvu prostudovat doma,“ uvedla Běhálková. Sdružení také předalo k analýze odborníkům z VŠE získané údaje o RPSN jednotlivých produktů. „Analýza ukázala, že 11 subjektů ze zkoumaných 19ti uvedlo nižší RPSN, než jak bylo u jejich produktů vypočítáno p. Doc. Jarmilou Radovou z katedry bankovnictví a pojišťovnictví VŠE. Rozdíly se často pohybovaly i v desítkách procent. Tato analýza podle našeho sdružení potvrzuje, že ukazatel RPSN příliš nepřispěl ke zvýšení transparentnosti trhu drobných úvěrů s krátkodobou splatností,“ řekla Běhálková, Na semináři sdružení také představilo tištěnou verzi brožury „Půjčujte si s rozumem!“. „Brožura by měla předluženým lidem pomoci vyřešit svoje dluhy legální cestou. Proto jsou součástí brožury rady, jak si sestavit svůj osobní rozpočet a přehled svých dluhů. V publikaci lidé najdou i vzorové dopisy pro komunikaci s věřiteli, jako je například žádost o odklad splátek nebo jejich snížení,“ informovala Běhálková. Příručku bude možno rovněž stáhnout z webu sdružení na adrese www.pomocsdluhy.cz. Cílem občanského sdružení SPES je poskytovat poradenství lidem ohroženým majetkovou nouzí, či se již s tímto problémem potýkajících, a realizovat projekty finančního vzdělávání. Seminář se koná za podpory generálního ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti v rámci projektu „Evropa pro všechny“.