Hlavní navigace

SDRUŽENÍ PLATIČŮ TRŽNÍHO NÁJEMNÉHO POŽADUJE OKAMŽITOU DEREGULACI

Problematika deregulace nájemného bydlení je stále častější téma politiků, novinářů, ekonomů. Bohužel řeší se pouze spor mezi majiteli domů a regulovanými nájemníky. Ti, co se o svoje bydlení postarali sami, vlastníci bytů, rodinných domů, družstevníci, tržní nájemníci pouze přihlížejí a jen odhadují kolik stát pravděpodobně zaplatí z jejich daní za svoji liknavost, ignoranci a „politický obchod“.

Sdílet

SPTN nestojí proti žádné skupině obyvatel, ale chce chránit zejména mladé lidi, kteří platí tržní nájemné, platí vysoké odvody do sociálního systému pro současné seniory (často majitele dekretů), mají si ušetřit na vlastní bydlení a k tomu začít spořit na svůj důchod.

Okamžitá deregulace

Sdružení platičů tržního nájemného (SPTN) je pro okamžitou deregulaci, jelikož postupné zvyšování regulovaného nájemného nepovede k poklesu tržního nájemného.

Otevřeně vyzýváme politiky napříč politickým spektrem k okamžité deregulaci.

SPTN „lobbuje“ nejen za své členy, ale uvědomuje si také, že je potřeba vnímat hlasy těch, kteří si spravují své byty a domy v osobním vlastnictví a žádné prebendy od státu nedostávají. Senioři a rodiny s dětmi bydlící ve vlastním musí neustále odkládat finanční prostředky na opravy své nemovitosti. Je tu také početná skupina vysoce zadlužených obyvatel hypotékou na bydlení, kteří nezatěžují stát, rozhodli se nečekat na deregulaci a nižší tržní nájemné a zadlužili se na 20 let proto, aby mohli důstojně bydlet.

SPTN je samostatné sdružení, které nestojí ani při jedné ze skupin SON, OSMD. Chceme, aby nejen politici vnímali, že je tady velká skupina obyvatel (cca 350 000), která platí vysoké tržní nájemné, a to v důsledku přetrvávající regulace nájemného. Jsme přesvědčeni, že na nedeformovaném trhu, by tržní nájemné bylo nižší.

Co SPTN prosazuje

Chceme zdůraznit, že jsme pro cílenou sociální podporu v oblasti bydlení, není však možné požadovat práva as výhody jen pro někoho. SPTN je pro adresné sociální dávky na bydlení, je pro státní podporu lidí, kteří si pořizují první vlastní bydlení bez ohledu na věk.

SPTN je pro nájemné bydlení s jasnými novými zákonnými pravidly pro majitele domů, tak jak je běžné na západ od našich hranic.

Důsledky regulace nájemného

Důsledky regulace nájemného jsou vidět doslova na každém kroku.

  1. Reforma penzijního systému chybí, pokud by byla úplná deregulace, pak by dávky na bydlení pro seniory rozkolísaly důchodový účet natolik, že i levicové strany by se musely odhodlat k reformám.
  2. Migrace pracovních sil je silně omezena.
  3. Nedostatek bytů vede nejen k vysokým cenám za tržní nájemné, ale také vysokým cenám za koupi bytu.
  4. Mzdový handicap. Uchazeč o práci bydlící v regulovaném bytě má jiné finanční potřeby než uchazeč o práci bydlící za tržní nájemné. Pokud se oba „utkají“ v závěrečném kole, kdo má větší šanci zaměstnání získat?
  5. Vyšší ceny nemovitostí na deformovaném bytovém trhu.

Spor mezi SPTN a státem

Spor mezi státem a Občanským sdružením majitelů domů (OSMD) není rozhodně to, co primárně sledujeme.

I pokud stát spor vyhraje budeme nadále požadovat okamžitou deregulaci.

Pokud stát spor prohraje SPTN bude v případě miliardových státních výdajů majitelům domů požadovat odškodnění pro své členy. Odmítáme ze svých daní platit odškodné majitelům domů, když jsme léta hradili nájemné tržní. Pokud stát špatně nastavil pravidla bude muset platit dvakrát.

Jakou formou, jaké částky, kdo nás bude zastupovat, to je věc přípravného výboru sdružení.

V průměru každý tržní nájemce v celé ČR platí o cca 2,5 tis. Kč víc než by musel, pokud by byla deregulace. Ročně tedy zaplatí každý tržní nájemník 30 tis. Kč navíc, při počtu cca 350 tis. tržních nájemníků tj. ročně 10,5 mld. Kč!

Jsme ochotni i ke kompromisu. Pokud stát prohraje spor o regulované nájemné a do konce roku 2007 proběhne úplná deregulace, nebudeme za své členy odškodné požadovat.

SON a jeho účelová tvrzení

SON očekává od Evropského soudu pro lidská práva ochranu občanských práv jako jsou právo na bydlení, na ochranu rodin s dětmi a na ochranu seniorů. To však požaduje evidentně jen pro regulované nájemníky. Copak nemá právo na dostupné bydlení senior nebo rodina s dětmi bez dekretu na byt? Dostupnost spočívá v přijatelném tržním nájemném, které dnes však není, a to důsledkem regulace.

Sdružení platičů tržního nájemného se ohrazuje proti dlouhodobé manipulaci veřejnosti předsedou Sdružení nájemníků Stanislavem Křečkem. Poslanec Stanislav Křeček mate, snad nevědomky, Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku svými dezinformacemi. Vyzýváme jej, aby informace, které zasílá do Štrasburku byly hodnověrné a nezkreslené.

Sdružení platičů tržního nájemného je zahlceno žádostmi o členství. Děkujeme za tak velký zájem. Všichni členové přípravného výboru však žijí v tržním nájemném a tak si také na něj musí vydělat. Omlouváme se zájemcům o členství za delší dobu příprav.

Zároveň sdělujeme médiím, že od 1.4.2007 bude představena tisková mluvčí, systém organizace, přihlášky a od 1.6.2007 bude také známa advokátní kancelář, která nás bude zastupovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).