Jednání o spolupráci středoevropských burz bylo iniciováno pražskou burzou v roce 1999 a na několika následných schůzkách participovaly budapeštská, bratislavská, ljublaňská, varšavská a pražská burza. V rámci těchto setkání byly posuzovány mj. otázky možných kroků k prohloubení spolupráce v regionu především z pohledu přínosů vedoucích ke zvýšení zájmu investorů o obchodování ve zmíněném regionu, přičemž z předpokládaných jednání nebyl vyloučen bod vytvoření jednotného trhu. Byly posuzovány záležitosti legislativního prostředí v jednotlivých zemí a odlišnosti, technické aspekty, regulace trhu apod.
V souladu s předchozím záměrem je možno podpořit názor, že vytvoření rozsáhlejšího trhu, než jsou jednotlivé trhy v ČR, Maďarsku či Polsku může vést ke zvýšení zájmu investorů. Skutečná politická podpora rozvoji trhu cenných papírů má v našich podmínkách velký význam, nejen při vývoji jednotlivých domácích trhů, ale i při vytváření větších uskupení. Znovuoživení myšlenky vytvoření společného trhu cenných papírů je rozhodně zajímavé. Rozhodující pro rozvinutí této myšlenky bude nejenom politická odezva v ostatních zemích, ale i reakce domácích burz a jejich členů a to mimo jiné proto, že po svém vzniku se kapitálové trhy v České republice, Maďarsku a Polsku vydaly vlastní cestou, mnohdy značně odlišnou nejen z hlediska obchodních systémů, systémů vypořádání, ale také z hlediska stanovení priorit orientace na zahraniční silné zahraniční kapitálové trhy respektive uskupení.
Pražská burza, stejně tak jako její sousedé, sleduje několik možných cest vedoucích k posílení podpory domácího trhu a zvýšení zájmu investorů o čs. kapitálový trh. Tyto cesty zahrnují nejen vizi spolupráce s, ze světového měřítka, silným partnerem, ale logicky i myšlenky vytvoření jednotného trhu v regionu tvořeného postupně více či méně zeměmi sdruženými v CEFTA.
Pavel Hollmann
generální tajemník BCPP