Hlavní navigace

Schengenský prostor se otevře na Letišti Praha

Novinkou, která na Letišti Praha stejně jako na ostatních mezinárodních vzdušných přístavech schengenského prostoru, začne platit od půlnoci ze soboty 29. března na neděli 30. března 2008, je volné cestování po členských zemích Schengenu. Cestující k odletu bude potřebovat jen platnou palubní vstupenku a některý z dokladů vydaných státní autoritou, kterým prokáže svou totožnost. Pasažérům se tak cestování zjednoduší.

Sdílet

Správa Letiště Praha se začala na schengenský provoz připravovat již v r. 2002 při plánování výstavby nynějšího Terminálu 2. Ten zajišťuje, aby se spolu nepotkaly skupiny cestujících z prostoru Schengenu a Non-Schengenu. Příprava se týkala zejména provozu a bezpečnosti.

Viditelnou změnou je odstranění pasové kontroly při odletu nebo příletu na Terminál 2. Pasová kontrola na odletech z tohoto terminálu bude nahrazena jen kontrolou palubní vstupenky a totožnosti. Budou ji provádět zaměstnanci letiště. K tomu budou cestující potřebovat jakýkoli doklad totožnosti vydaný státní autoritou, ať už půjde o pas nebo občanský či řidičský průkaz. Druhou viditelnou změnou bude vytvoření nové pasové kontroly v prostoru mezi Terminálem 1 a Terminálem 2, která bude fungovat jako hranice schengenského prostoru.

V letní sezoně 2008 je pražské letiště ostatně propojeno nejvyšším počtem spojů právě s velkými schengenskými letišti – s Paříží, Amsterdamem a Frankfurtem. V Praze jsou pro schengenské lety určeny odlety z východů C 2 – C 21 a D 1 – D 6.

Pro non-schengenské lety, kde kontrola cestovních dokladů zůstává, je určen Terminál 1 a odlety se uskutečňují z východů A1 – A 8 a B1 – B 19. Pasovou kontrolu ve spojovací chodbě mezi Terminálem 1 a Terminálem 2 zabezpečuje Policie ČR. Proto ředitel pro Správu a rozvoj provozu Správy Letiště Praha Ing. Petr Hloušek upozorňuje: „Ti cestující, kteří budou z anebo na Letiště Praha cestovat ze zemí mimo schengenský prostor, se budou odbavovat stejným způsobem jako tomu bylo doposud.“

Koncept schengenského prostoru se vyvíjí od r. 1995 a devět posledních zemí k Schengenu přistoupilo v prosinci 2007. Správa Letiště Praha se na změny připravovala s velkým nasazením již v loňském roce, protože k přesunu bylo zapotřebí zejména koordinovat letištní sloty a kvalitně vyškolit všechny provozní složky, aby změna terminálu pro odbavení podle schengenských pravidel probíhala bezchybně. Současně došlo k přejmenování terminálů v celém areálu letiště, a proto vznikly názvy Terminál 1 až 4. Na to navazovala mimo jiné změna informačního systému (od informačních tabulí a orientačního značení v letištním areálu přes dopravní značení až po změny názvů zastávek městské hromadné dopravy), nové provozní postupy týkající se handlingových partnerů i Cizinecké policie či Celního úřadu, změny rezervačních systémů aerolinií nebo přemístění některých kanceláří a ticketingů leteckých společností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).