Hlavní navigace

Saxo Bank: „10 šokujících předpovědí“ pro rok 2010

[Tisková zpráva] Saxo Bank dnes zveřejnila své každoročně vydávané „šokující předpovědi“. Ty letošní očekávají devalvaci čínského juanu, vznik třetí politické strany v USA, zásadní propad cen cukru, kladnou obchodní bilanci USA poprvé od ropné krize v roce 1975 a bankrot amerického fondu sociálního zabezpečení.

Sdílet

Banka se sídlem v Kodani, která je specialistou na online obchodování a investice, se každoročně snaží předpovědět zřídka se vyskytující události typu „black swan“ (černá labuť) , které však mají zásadní dopad a nacházejí se za horizontem běžných tržních očekávání. Cílem těchto předpovědí je zpochybnit některé koncepce, kterými se řídí trh.

 Věříme, že v roce 2010 dojde k reflaci , ale strukturální nárazy nás teprve čekají a rok 2010 se ještě může stát jízdou na horské dráze. Jedním v nejpravděpo­dobnějších strukturálních šoků může být změna nálady investorů způsobená zpomalením růstu HDP a otázkami kolem načasování zpřísnění politiky Fedu. To způsobí návrat averze vůči riziku na trhy. Zatímco naše „šokující tvrzení“ by měla být spíše než jako předpovědi vnímána jako „černé labutě“ na trhu, domníváme se, že šance na jejich naplnění jsou přece jen vyšší než ty, které jim momentálně přisuzuje trh, uvádí David Karsbøl, hlavní ekonom Saxo Bank.

Uvedené předpovědi jsou součástí makroekonomického výhledu na rok 2010, který banka zpracovala, a pro příští rok naznačují, že můžeme očekávat pozitivnější vývoj provázený několika málo otřesy.

1.    Výnosy německých dluhopisů poklesnou na 2,25 %

V důsledku deflačních tlaků a uvolněné měnové politiky poklesnou výnosy německých dluhopisů a jiných pevně úročených vládních instrumentů, protože obchodníci s těmito instrumenty přestanou věřit „příběhům o zotavení“, které se dnes šíří napříč akciovým trhem. Domníváme se, že se do konce roku mohou v důsledku všeobecného útěku za kvalitou 10leté dluhopisy německé vlády posunout z úrovně 122,6 na 133,3.

2.    Index volatility VIX poklesne na úroveň 14

Trhy vykazují stejnou blahosklonnost k riziku jako v letech 2005–06. I když se VIX obchoduje na nižší úrovni již od října 2008, v budoucnu by mohl VIX vzhledem k obchodování v  užším pásmu a poklesu implikované volatility opcí ještě více poklesnout z úrovně 22,32 na 14.

3.    CNY (China Yuan Renminbi) devalvuje vůči USD o 5 %

Snahy čínské vlády omezit nárůst úvěrů a vyhnout se špatným úvěrům v kombinaci se vznikem několika bublin by možná mohly odhalit nedostatky čínského růstu poháněného investicemi. Masivní nadbytečné kapacity a ekonomický propad by mohly sehrát rozhodující úlohu při devalvaci CNY vůči USD.

4.    Cena zlata poklesne v roce 2010 na 870 USD, ovšem do roku 2014 vystoupí na 1 500 USD

Celkové posílení amerického dolaru by mohlo zastavit spekulativní obchodování se zlatem, kterého jsme byli nedávno svědky. Přestože věříme v dlouhodobý růst zlata (které se do pěti let může vyšplhat až na hladinu 1 500 USD), zdá se, že tento obchod je až příliš snadný a láká příliš mnoho hráčů na to, aby byl krátkodobě výnosný. Výrazná korekce směrem k hladině 870 USD by mohla vyřadit spekulanty, ale zachovat přitom dlouhodobý růstový trend.

5.    Měnový pár USDJPY se bude obchodovat v kurzu 110

Přestože oslabování USD má své kořeny ve zcela nezodpovědné fiskální a měnové politice, věříme, že někdy v roce 2010 by se mohl kurz USD otočit, protože dolarové carry trade obchody jsou již příliš dlouho příliš samozřejmou a snadnou volbou. Zároveň JPY neodráží ekonomickou realitu Japonska, které zápasí s obrovským zadlužením a stárnoucí populací.

6.    Rozhněvaná americká veřejnost vytvoří v USA třetí stranu

Nálady směřující proti současným vládním stranám se v důsledku záchranných balíčků a obecného nesouhlasu s oběma hlavními politickými stranami blíží k úrovni z let 1994 a 2006. Vzhledem k touze amerických voličů po skutečné změně by se ve volbách v roce 2010 mohla stát rozhodujícím faktorem nová, třetí politická strana.

7.    Americký fond sociálního zabezpečení zbankrotuje

Nejedná se o šokující tvrzení, ale spíše o jistotu vyplývající z pojistně-matematických výpočtů. Skandální na tomto tvrzení je pouze skutečnost, že se odvody a příspěvky na sociální pojištění mrhalo tak dlouho.  Rok 2010 bude prvním rokem, kdy výdaje z neexistujícího fondu budou muset být z části financovány ze všeobecného fondu federální vlády. To znamená, že rozpočtový trik, ve skutečnosti „fond“ bez finančních prostředků, bude poprvé jasně viditelný. Část výdajů na sociální zabezpečení bude muset být financována vyššími daněmi, dalšími půjčkami nebo tištěním dalších peněz.

8.    Cena cukru poklesne o jednu třetinu

I přes nedávný nárůst cen způsobený suchem v Indii a nadprůměrnými srážkami v Brazílii forwardová křivka již naznačuje, že po roce 2011 dojde ke značnému poklesu, takže pokud se počasí v roce 2010 navrátí k normálu, stane se cukr jednou z méně atraktivních komodit. Navíc vysoká cena etanolu (která koreluje s poptávkou po cukru) přinutila jak Brazílii, tak i USA snížit podíl etanolu v benzinu o 5 procentních bodů. To znamená nižší poptávku po cukru.

9.    Index akcií menších společností Nikkei vzroste o 50 %

Společnosti s nízkou tržní kapitalizací se v indexu Nikkei drží v poslední době pod průměrem, ale jejich fundamentální ukazatele naznačují podstatně lepší investiční příležitosti než je tomu u velkých firem. Při poměru ceny akcie k účetní hodnotě na úrovni pouhých 0,77 a s asi jen 12% podílem finančních společností neznáme žádný jiný index, který by byl tak levný. Při pozitivních údajích o HDP v roce 2010 by nás tento index mohl příjemně překvapit.

10.    Poprvé za 34 let bude obchodní bilance USA kladná

Naposledy byla obchodní bilance USA kladná po krátkou dobu v roce 1975 po velkém poklesu USD v důsledku ropné krize. USD nyní oslabil natolik, že může zase stimulovat americký vývoz a brzdit dovoz. Obchodní bilance se již poněkud zlepšila, ale změna vyžaduje čas a setrvačnost, a tak nemůžeme vyloučit, že by v jednom nebo několika měsících roku 2010 mohla obchodní bilance vykázat kladné hodnoty.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).