Hlavní navigace

S kreditkou už chodíme častěji do obchodu než k bankomatu

[Tisková zpráva] Češi už si na platbu kreditní kartou zvykli. Hradí s ní v obchodech stále častěji i malé nákupy, a klesá tak i průměrná částka, kterou zaplatí. Z analýzy platebních zvyklostí držitelů kreditních karet Home Creditu vyplývá, že průměrná platba kreditkou klesla z 1123 v roce 2008 na loňských 936 korun. Přibývá i platebních terminálů – loni už jich fungovalo 74 tisíc.

Sdílet

Ještě před dvěma roky tvořily výběry z bankomatu skoro dvě třetiny veškerých transakcí. Teď se situace obrátila a poměr 60:40 hovoří ve prospěch plateb u obchodníků. „Lidé pochopili, že vybrat z bankomatu hotovost a zaplatit s ní v obchodě je nesmysl,“ říká Vít Růžička, ředitel karetního oddělení Home Creditu. V minulosti lidé používali karty na nákupy oblečení, elektroniky nebo rodinné nákupy potravin. „Nyní vytahují kartu, i když si jdou koupit svačinu. Je to pro ně pohodlné, nemusí hledat drobné nebo naopak řešit s prodavačem, že nemá zpět na velkou bankovku,“ doplňuje Růžička. Vedle platby za potraviny se platby kreditkou rozšířily i na čerpacích stanicích.

S tím, jak lidé platí kartami stále více, roste i počet platebních terminálů. Dnes se s nimi lidé setkají i v menších obchodech nebo u dopravních policistů. Loni v Česku fungovalo 74 tisíc platebních terminálů, v roce 2009 pouze 67 tisíc.  „Očekáváme, že počet terminálů u obchodníků i nadále poroste, a to i v souvislosti se zaváděním nových bezkontaktních technologií. Spolu s tím významně poroste i počet a objem karetních transakcí u internetových obchodníků,“ uvádí Pavel Javorský, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku. I díky rozšíření míst, kde karty akceptují, klesá částka, kterou klienti Home Creditu kartou zaplatí. V roce 2008 to bylo 1123 korun, v roce 2010 tato suma klesla o téměř dvě stě korun na 936 korun.

V roce 2008 vybrali klienti Home Creditu z bankomatu měsíčně průměrně 2,1krát, v roce 2010 už to bylo jen 1,8krát. A částka, kterou požadují, je také nižší – klesla o necelé tři stovky na 2 568 korun za měsíc. „Je to logické a přirozené – pokud lidé kartou platí, nepotřebují tolik hotovosti v peněžence, a proto ani tolik nevybírají. Zmenšuje se taky skupina lidí, kteří si jednou měsíčně došli k bankomatu, vybrali velkou částku, a tu pak měli doma pod polštářem,“ uvádí Růžička.

I přesto se mezi držiteli kreditních karet Home Credit najdou rekordmani. Například muž středních let ze Šumperska v loňském roce použil kreditní kartu k platbám za více než milion sto tisíc korun. Žena z Ostravy zaplatila nejvyšší částku naráz, a to 130 tisíc.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).