Podle údajů ČSOB se tato situace zatím zlepšuje jen velmi pomalu. Ve srovnání s loňským létem se podíl využívání plateb u obchodníka zvýšil jen o půl procenta. Doma si již Češi zvykli u obchodníků platit kartou a znají výhody tohoto způsobu placení, že lze takto uhradit nákup bez jakýchkoliv poplatků i v zahraničí, si však většinou stále ještě málo uvědomují,
komentuje situaci mluvčí ČSOB Milan Tománek. A tak kromě toho, že jim narůstají náklady spojené s konverzí hotovosti, seještě navíc zbytečně vystavují většímu riziku, že budou okradeni,
dodal Tománek.
Na domácím trhu se Češi chovají naproti tomu striktně podle toho, co je pro ně výhodnější. Prostřednictvím platebních karet tak například za prvních sedm měsíců letošního roku nakoupili klienti ČSOB zboží a služby za téměř 6 miliard korun. V zahraničí použili platební kartu k transakcím v objemu pouze za 1,15 miliardy korun.
Statistiky ČSOB přitom dokládají, že s platební kartou lze platit skutečně na celém světě. Letos v létě se platební kartou ČSOB hradilo zboží například na Šalamounových ostrovech, Galapágách nebo na ostrově Papua – Nová Guinea.
Údaje ČSOB tak potvrzují průzkum, který na konci loňského roku provedla agentura Synovate. Podle jejích statistik si výhody plateb kartami v zahraničí uvědomuje pouze 11 procent Čechů, zatímco 56 procent neví, že při platbě kartou u obchodníka neplatí daný klient žádný poplatek.
Celkově ČSOB ke konci července evidovala více než 15,4 milionů transakcí (včetně výběrů hotovosti z bankomatu, bez ohledu na teritorium) platebními kartami v objemu 32,9 miliardy Kč.