Ale pikniky nejsou zdaleka oblíbené jen v Británii. Piknik totiž především nabízí skvělý odpočinek, ať procházíte památky v neznámém městě nebo jste na pracovní cestě. Zde vám nabízíme seznam několika úžasných parků po celé Evropě, které jsou pro piknik jako stvořené a které byste si určitě neměli na svých cestách nechat ujít. Na všechna tato místa se dostanete pohodlně, bezpečně a hlavně za dobrou cenu s easyJet.
BASILEJ
Řeka Dreisam poblíž Freiburgu
Město Basilej se rozkládá v záhybu řeky Rýna, v regionu, kde žije více než 4 miliony obyvatel a kde se stýkají hranice tří států. Letiště EuroAirport Basilej-Mylhúzy-Freiburg, které je vstupní branou do regionu TriRhena, se tedy nachází na naprosto ideálním místě. Vlastně je to jediné letiště na světě, kterým prochází státní hranice. Vaše letadlo právě přistálo… Rozhodnete se vydat na návštěvu Francie, anebo dáte přednost Německu či Švýcarsku? Tento region se těší veliké popularitě mezi návštěvníky přijíždějícími na prodloužený víkend nebo na několik dní dovolené. Nejraději sem jezdí milovníci turismu a sportu, neboť toto místo je vstupní bránou do Černého lesa, pohoří Jury a Vosges. Ale čeká toho tady na vás mnohem víc…
Pro takový menší piknik je Freiburg město jako stvořené. Když je hezké počasí, stačí vzít kartón piv nebo bílé víno a něco malého k jídlu a vyrazit na břeh říčky Dreisam, která protéká přímo Freiburgem. Na břehu řeky si rozložíte deku a pití si zatím dáte chladit do řeky. Nábřeží je ideálním místem pro vychutnání chvilek pohody, pro přátelské popovídání a taky pro chvíle legrace. Často zde lze na pikniku vidět celé rodiny i s přáteli.
Podél Dreisamu najdete rušná místa, kde se schází množství mladých lidí, ale stejně tak tichá zákoutí. Po celé délce řeky najdete netknutou přírodu. Místní lze často vidět, jak sedí na břehu a v říčce si chladí nohy, anebo relaxují ve stínu košatého stromu.
Do Basileje se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
ŽENEVA
Fontána Jet d’Eau
Ženeva je nádherné město rozkládající se na břehu největšího jezera ve Střední Evropě na úpatí pohoří Jura, takže je vlastně bránou do Alp. Krása, kouzlo a výjimečné místo dělají z Ženevy vyhledávanou turistickou destinaci po celý rok.
Ženeva je po právu nazývána městem parků. Celkem má město 310 hektarů parků, 40 000 stromů vysázených na veřejných prostranství a 428 000 rostlin včetně 40 000 růží. I to dělá z Ženevy místo jako stvořené pro piknik. Pokud do města zavítáte, můžete s přáteli vyrazit celkem do 36 nádherných parků, z nichž nejznámější jsou La Grange, Les Eaux-Vives nebo Mon-Repos.
Rovněž si můžete vychutnat procházku po parcích nebo městě. Ať už do Ženevy přijedete jen na víkend nebo se zdržíte jen krátkou dobu, rozhodně byste si neměli ujít místní nádherná muzea, jako jsou Muzeum výtvarného umění a historie, Přírodovědné muzeum, Botanická konzervatoř a zahrada nebo Mezinárodní muzeum červeného kříže. Jinými slovy, v Ženevě si vybere každý.
Pokud vyrazíte v Ženevě na piknik, pak rozhodně nesmíte vynechat fontánu Jet d’Eau. Tato vodní fontána je symbolem Ženevy a oblak bílé vody, který z ní prýští, je ozdobou nábřeží jezera. Fontána byla na Rade instalována v roce 1891 společně s elektrickým osvětlením, nicméně teprve od roku 1930 je permanentně osvětlená.
Do Ženevy se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
DORTMUND
Asi nepřekvapí, že Dortmund bývá nazýván „zelenou metropolí“ Vestfálska. Ostatně téměř polovinu rozlohy města tvoří kanály, lesíky, zahrady a parky. Ty největší z nich, jako je například Westfalenpark, doslova vybízejí k proběhnutí a následnému odpočinku na jedné z laviček. Anebo se můžete zúčastnit některé z řady kulturních událostí, které se v parku pravidelně konají. Milovníci zeleně v Dortmundu jistě ocení i místní zoologickou zahradu, botanickou zahradu Romberg s jedinečnou sbírkou exotických stromů a křovin.
Rombergpark
U zrodu tohoto parku stál hlavně klasicistní zámeček Brünninghausen, který patřil šlechtické rodině Rombergů. V roce 1792 rodina von Rombergů prodala Haus Brünninghausen a přilehlý park městu Dortmund. Dnes je úžasné široké údolí vytvořené říčkou Schondellenbach ideálním místem pro přírodní park a bohatou sbírku stromů a křovin. Důmyslně vybudované terasy po stranách údolí nabízejí skvělou příležitost k procházce s vyhlídkou. Poklidnou atmosféru tohoto místa ještě podtrhují mohutné stromy, z nichž některé jsou až do koruny obrostlé břečťanem. Některé stojí v otevřené krajině, jiné uprostřed vzrostlého lesa a další se tyčí mezi nižšími křovinami – nicméně všechny skýtají úžasný pohled v každém ročním období. Botanická zahrada Romberg dnes funguje jako plodná kombinace bohaté historie, rozsáhlé sbírky stromů a dřevin, důkladného přírodovědného vzdělávacího programu a skvělého parku pro relaxaci.
Do Dortmundu se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
LONDÝN
Hyde Park
Hyde Park byl vůbec prvním londýnským parkem a městu Londýn ho daroval král Jakub I v 17. století. Pozemek původně patřil Westminsterskému opatství, ale král Jindřich VIII půdu v 16. století zabral a učinil zde královský lovecký revír. Manželka krále Jiřího II byla nadšená zahradnice a byl to právě její plán nechat řeku přehradit a vytvořit zde umělé jezírko, které dnes známe pod jménem Serpentine a které je oblíbeným místem pro vyjížďky na lodičkách. V roce 1852 se v Hyde Parku konala proslulá Světový výstava, kdy byl mezi jezírkem Serpentine a branou prince z Walesu vybudován obří skleněný pavilón známý jako Crystal Palace. Po skončení výstavy byl pavilón rozebrán a přestěhován do jižního Londýna, přesto se místu dodnes říká Crystal Palace. Král William III nechal v Hyde Parku vybudovat dostihovou dráhu známou jako „Rotten Row“, která dodnes slouží k vyjížďkám na koni.
V letních měsících se v Hyde Parku konají pravidelné koncerty na Bandstandu a uskutečnilo se zde i několik velkých hudebních akcí. Nedaleko oblouku Marble Arch v severovýchodním cípu Hyde Parku se nachází známý Speakers Corner, proslulé veřejné fórum pro vyjádření vlastních názorů. Každé ráno pak projíždí parkem královská jízda na cestě z kasáren do Buckinghamského paláce.
St James Park
St James Park je mnohými považován za vůbec nejhezčí londýnský park. Místo, kde se nachází, bylo původně mokřad, ale král Jindřich VIII nařídil močál vysušit a udělat z něj oboru přináležející k nedalekému svatojakubskému paláci. V 17. století byla obora přestavěna na zahradu, přičemž tohoto úkolu se zhostil pod přímým dohledem krále Karla II francouzský architekt Andre Le Notre. Park se těší obrovské popularitě mezi milovníky ptactva, neboť zde hnízdí mnoho kachen a pelikánů a na jezírku lze najít i husy a černé labutě. Z parku se rovněž nabízí krásný pohled na bílé střechy Whitehallu. V letních měsících zde pravidelně vystupují živé kapely, bavící úředníky a manažery z okolních kanceláří, kteří do parku chodí relaxovat během polední pauzy. V parku je hřiště pro děti a kavárna. Z mostu přes jezírko se nabízí nádherný výhled na Buckinghamský palác.
Green Park
Green Park byl původně močál, později pohřebiště pro malomocné a ještě později lovecký revír krále Jindřicha VIII. Stejně St James Park, i tento park nechal v 17. století Karel II přestavět na veřejnou zahradu. Konaly se zde četné ohňostroje a také jedna z prvních ukázek letu v horkovzdušném balónu. Ostatně pro jeden z těchto ohňostrojů napsal Handel svou slavnou „Hudbu pro královský ohňostroj“. Green Park dostal své jméno proto, že zde nejsou vůbec žádné květiny – byť na jaře se trávník mění v moře sněženek. Park otevírá své brány již v 5 hodin ráno a těší se tak velké popularitě mezi běžci, kteří si sem ráno před prací chodí zaběhat. Green Park má rozlohu více než 16 hektarů a společně se sousedním St James Parkem a Hyde Parkem tvoří pás zeleně protínající samotné srdce Londýna. Vstup do parku je zdarma.
Do Londýna Gatwick a Stansted se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
BRISTOL
V Bristolu je spousta míst, které by šlo označit jako „park“. Některá z nich jsou poměrně rozlehlá, zejména tzv. Heritage Estates, jiná jsou zas menší a různě specializovaná. Najdete zde přírodní stezky, dětská hřiště, tenisové kurty, altánky, zahrady, pódia s žesťovými kapelami, jezírka, místa nabízející krásnou vyhlídku. Co park, to něco jiné. Za pozornost jistě stojí shluk stromů známý jako Seven Sisters na Durdham Down nebo křoviny lemující cestu k Ashton Court.
Durdham Downs
Durdham Downs se někdy říká „zelené plíce Bristolu“. Park se rozléhá na ploše téměř 400 akrů od útesů Avon Gorge až po okraj předměstí se zástavbou z 19. století. Výstavba rozsáhlých předměstí vyvolala obavy o osud otevřeného prostranství za městem. Proto parlament přijal v roce 1861 zákon, kterým byl park Clifton Down prohlášen za veřejný majetek a Durdham Down přešel do majetku šlechticů z Henbury.
Toto území původně sloužilo jako občina, tedy pastvina pro ovce. Kromě toho se zde těžilo olovo a kámen, což také vysvětluje pahorky na některých místech. Jeden čas bylo toto místo obávaným rájem loupežníků a zlodějů, a tak byla naproti někdejší Gallows Acre Lane (dnes Pembroke Road) vztyčena šibenice. V 19. století se na loukách konaly dostihy, zejména o Velikonocích, ale též zápasnická a boxerská klání nebo zápasy v kriketu. Sportovní tradice dnes pokračuje místní fotbalovou ligou, která se zde hraje na několika hřištích. Durdham Downs se vyznačuje značnou rozmanitostí – nízký hlohový porost, mohutné kaštany, dlouhé zatravněné pláně a elegantní průčelí viktoriánských domů na hranici parku. Bez nadsázky lze říct, že každý obyvatel Bristolu má v tomto parku své oblíbené místo.
Do Bristolu se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
NEWCASTLE
Námořní park Newcastle
Pokud toužíte po výletu do historie, ale zároveň se chcete pobavit, pak není nic lepšího, než v Newcastlu skočit na loď a vydat se do Námořního parku, který rozhodně patřím k jedné z nejzajímavějších turistických atrakcí ve Velké Británii. Můžete vyrazit na vlastní loďce anebo na přívozu z Nanaima – plavba trvá deset minut a loď vás vysadí přímo na ostrově Newcastle, jen několik set metrů od ostrova Vancouver. Z dálky uvidíte strmé břehy ostrova, jimž dominují bílé útesy, které se střídají s písčitými plážemi. Když přijedete blíž, uvidíte kamenité jeskyně a prohlubně, které jsou v ostrém protikladu s vnitřkem ostrova, jenž je zarostlý jedlemi, buky a planikou.
Návštěvníci Newcastle Island mají k dispozici hustou síť stezek, které vedou na různá historická místa po celém ostrově. Jsou zde i možnosti pro kempování nebo piknik. Nově restaurovaný Newcastle Island Pavilion nabízí teplá jídla a obchod se suvenýry – je otevřen po celou sezónu od května do září.
Do Newcastlu se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
NOTTINGHAM
Nottinghamský hrad
Nottinghamský hrad je úžasnou stavbou ze 17. století postavenou na místě původního středověkého hradu a nabízející úchvatný výhled na město. Hrad se nachází pouhých deset minut chůze od centra města a je snadno dostupný vlakem i autobusem. Nedaleko hradu se nachází parkoviště. Hrad ocení zejména děti, pro které je zde připravena řada atrakcí, jako například galerie s obživlými plátny nebo dětské hřiště ve středověkém stylu a prostorem pro piknik. Pod hradem se nacházejí kobky a podzemní chodby, z nichž některé byly vyhloubené ještě ve středověku. Návštěvníci hradu mohou vyrazit na prohlídku s průvodcem do Mortimerovy díry, Mučírny krále Davida nebo do starého vinného sklípku.
Do Nottinghamu se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).
MILÁN
Park Monza
Parco di Monza je jeden z nejstarších parků v Evropě. Park byl vytvořen v roce 1805 a rozléhá se na ploše 685 hektarů – je tak dvakrát větší než newyorský Centra Park. Park se nachází v těsném sousedství města a přímo v něm je automobilový okruh, kde se koná velká cena Itálie F1. Návštěvníci tak mohou nejen vychutnávat krásu parku, ale mohou se zajít podívat i na okruh.
Během léta se v parku koná řada akcí, například Monza Life (3. – 5. července), během které je inscenován muzikál Peter Pan, řada kabaretů anebo koncert skupiny L’albero delle Fate.
Do Milána se dostanete s easyJet přímou linkou z Prahy za cenu letenky od Kč (včetně všech tax a poplatků).